„Ne každý chlap na to má a ne každému páru to pomůže.“ Koho si vybrat jako doprovod k porodu?

Datum publikace: 23. 01. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Role doprovodu je dána tím, co porod potřebuje. Je to o nekonečné trpělivosti, o povzbuzení a obří dávce empatie,“ zamýšlí se dula a laktační poradkyně Simona Lazzari.

Lucie k prvnímu porodu vyrazila za doprovodu manžela, ten druhý si pak pojistila vlastní dulou a porodní asistentkou. „Myslela jsem si, že moje tělo ví, co má dělat a že v porodnici najdu personál, který se mi bude snažit maximálně pomoct. Zpětně jsem měla pocit, že všechno šlo hrozně rychle, všichni na mě tlačili a já nevěděla, jak se správně rozhodnout. Měla jsem pocit, že mi tam strašně moc chyběla žena,“ vzpomíná. Jsou to ale právě muži, kteří jsou na porodních sálech v roli doprovodu nejčastěji. „Přítomnost u porodu není pro každého, pojďme o tom mluvit,“ říká porodní bába Alžběta Samková. „Je to pasivní stres, obrovský pasivní stres. Ne každý chlap na to má, ne každému páru tenhle zážitek pomůže. Nikdo neví, jaké to bude,“ dodává.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/ne-kazdy-chlap-na-ma-a-ne-kazdemu-paru-pomuze-koho-si-vybrat-jako-doprovod-k-8915235

Porod