Na přítomnosti rodičů záleží aneb Jak ovlivnit reakce dětí na stresové situace

Datum publikace: 14. 06. 2024
Periodikum:
novinky.cz
Každý rodič čelí v životě mnoha výzvám a úkolům spojeným s výchovou dětí. Chtějí je podporovat, aby byly odvážné a sebevědomé, ale co v konkrétních chvílích říkat nebo dělat? Někdy je nejdůležitější být dítěti hlavně nablízku.

Nové výzkumy naznačují, že samotná přítomnost rodiče v obtížné situaci může stačit ke změně toho, jak dítě zareaguje, když je vyděšené nebo třeba nervózní. Poukazuje na to například výzkum uveřejněný v časopise Developmental Science. Všichni víme, že děti se učí primárně od svých rodičů. Na svět nepřijdou s přirozeným strachem třeba z horkých kamen – naučí se je respektovat a nesahat na ně poté, co je při prvním pokusu o dotek horkého povrchu rodiče okřiknou. Tímto způsobem si mnoho věcí začnou spojovat automaticky se strachem. Odborníci to označují jako „podmiňování strachu“, uvádí pro server Psychology Today psycholožka Cara Goodwinová. Děti se také učí spojovat si různé události a situace, kterých se prvotně bojí (nové prostředí nebo osoba), s bezpečím – a to, když vidí, že rodiče v dané situaci zůstávají v klidu.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/dite-rodina-na-pritomnosti-rodicu-zalezi-aneb-jak-ovlivnit-reakce-deti-na-stresove-situace-40473586#utm_content=freshnews&utm_term=rodi%C4%8De&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Dívka se drží za hlavu