Měla bys cvičit, ty naše kuličko: Body shaming ze strany rodičů zraňuje nejvíc

Datum publikace: 01. 01. 2023
Periodikum:
zeny.cz
„Ty ses nám od loňska nějak spravila!“ „Měla by ses trochu hýbat a míň žrát, takhle si chlapa nenajdeš.“ „No on byl náš Péťa vždy cvalík, viď?“ Prosincové svátky s sebou nesou i rodinná setkání, která se mohou snadno stát soutěží v předhánění se, kdo z rodičů (případně strýců a tetiček, někdy i prarodičů) vymyslí necitlivější komentář. Skoro se zdá, jako by nevybíravé a nevyžádané hodnocení fyzického vzhledu dětí – a to i když jsou už dávno dospělé – bylo povahovým rysem generace baby boomers. Že o nic nejde a je to jen legrace? Ve skutečnosti může takové chování zásadně zraňovat a citlivého jedince dohnat třeba až na terapii.

Mít malou svatbu jen s nejbližší rodinou týden před Vánoci považuji za jedno z nejlepších rozhodnutí v životě: stres z organizace omezen na minimum a díky sněhu atmosféra jako z pohádky. Přesto se to ale neobešlo zcela bez přešlapů, a tak je můj svatební den poznamenán momentem, kdy mi můj otec bez jakékoliv souvislosti s předchozí konverzací sdělil, že jsem docela nakynula, hlavně přes zadek. Nebylo to poprvé, kdy mi něco takového řekl, tentokrát mě to ale naštvalo víc než jindy: ne ani tak proto, že jsem byla nevěsta, ale proto, že jsem tou dobou začínala osmý měsíc těhotenství. Vždy jsem měla za to, že říkat těhotné ženě, že je tlustá, se prostě nedělá. Můj otec – který celou situaci dovršil královskou radou: „Po porodu to hlavně chce se hýbat, aby ti to nezůstalo!“ – je ale zjevně nějaká výjimka. Nebo ne?

Celý článek najdete zde: https://www.zeny.cz/nazory-2/mela-bys-cvicit-ty-nase-kulicko-body-shaming-ze-strany-rodicu-zranuje-nejvic

obézní dívka