‚Kojeňáky‘ nejspíš definitivně skončí. Platit nemá ani výjimka pro děti s těžkým postižením

Datum publikace: 24. 11. 2022
Periodikum:
irozhlas.cz
Kojenecké ústavy se nejspíš definitivně zruší. Nemají v nich být ani děti s těžkým zdravotním postižením a velké sourozenecké skupiny, pro které platí výjimka. Počítá s tím novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Všechny děti do tří let by měly najít místo v náhradní péči rodinného typu – tedy u pěstounů.

Podle současné legislativy se mají nejmenší děti přestat umisťovat do ústavní péče nejpozději od roku 2025. S výjimkou dětí s těžkým zdravotním postižením a početných sourozeneckých skupin.

Zákonodárci loni výjimku do zákona prosadili s tím, že se pro tyto děti hledají pěstouni jen obtížně. Proto měly kojenecké ústavy, dnes označované jako domovy pro děti do tří let, pro tyto děti fungovat i po roce 2024.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se ale rozhodlo kojenecké ústavy zrušit úplně. „Návrh reaguje na připomínky, že praxe, která umožňuje umisťovat děti se zdravotním postižením do ústavů, může být diskriminační,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí resortu Eva Davidová.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/konec-kojeneckych-ustavu-deti-s-postizenim_2211231957_ara

kojenec