Kdybych mohla, obrátím pozornost všech k ovdovělým mladým rodičům a k psychickému zdraví dětí

Datum publikace: 22. 03. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Teď se mi po dlouhé době stalo, že jsme na place při natáčení dokumentu o ovdovělých rodičích, brečeli úplně všichni, před kamerou i za ní. Příběhy, se kterými pracuju, mě samozřejmě dojímají. Ale podstata není, že se budu dojímat,“ říká novinářka a redaktorka České televize Lea Surovcová, která už deset let věnuje tématům rodin a dětí.

Lea je strůjkyní projektu Obědy pro děti. Na jeho začátku stála její reportáž o ovdovělé matce tří synů, která neměla peníze na školní obědy. „Projekt teď slaví deset let. Když jsme začínali, pracovali jsme se sdělením, že každé desáté dítě má škole hlad. Jenže dnes už je to každé šesté,“ popisuje novinářka. „Dětí přibývá, peněz ubývá a peněz už není tolik. Některé kraje možná nově nebudou moct na pomoc dosáhnout,“ dodává. O čem je podle Ley Surovcové potřeba momentálně mluvit? „Kdybych mohla, obrátím pozornost všech k ovdovělým mladým rodičům a k psychickému zdraví dětí. O obojím se ví, že je problém. Momentálně natáčím s vdovami a vdovci, kteří jsou dvacátníci, třicátníci. Když se něco takového stane, rodiny jsou v obrovské emoci a neví, na koho se obrátit. Pozůstalý rodič nedosáhne na společné účty, neví, jestli odchází nájem a poplatky, za zesnulého manžela se musejí vyřídit daně. A hlavně chybí partner, rodič,“ vyjmenovává novinářka.

Celý článek a rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/kdybych-mohla-obratim-pozornost-vsech-k-ovdovelym-mladym-rodicum-a-k-psychickemu-8956458

Smutná žena