Každý nemocný mě ovlivní, v umírání je bolest i krása, říká paliativní lékařka

Datum publikace: 24. 08. 2022
Periodikum:
zpravy.idnes.cz
Každý umírající má na mě vliv, někdy to může být jediný pohled, který ovlivní nějaké moje budoucí rozhodnutí, říká v rozhovoru pro seriál Inspirativní ženy lékařka Katarína Vlčková, která poskytuje paliativní péči v hospici Cesta domů. Spolu s manželem založili Nadaci rodiny Vlčkových, do které ze svého vložili 1,5 miliardy korun. Nevnímáme to jako charitu, ale jako investici, tvrdí.

V žebříčku časopisu Forbes jste na 54. příčce nejvlivnějších žen. Je pro vás toto číslo důležité, vnímáte ho jako měřítko úspěchu?

Já vlastně vůbec nevím, co to znamená. Nejsem člověk, který by měl rád žebříčky. Natož žebříčky, u kterých není jasné, podle čeho se seřadily. Pro můj život tato informace podstatná není a trošku mě udivuje, kolik lidí se toho chytá a přijde jim to dobré. Ale zase nechci být nevděčná, člověka to potěší a mile překvapí. Jenom tomu zatím spíš nerozumím.

Většina lidí by jako znak úspěchu vidělo, že jste s manželem miliardáři. Vnímáte to stejně?

Peníze jsou pro mě rozhodně známka úspěchu mého manžela. Odpovídá to jeho pracovnímu nasazení a schopnostem. Jestli se ale schopnosti a pracovitost dají vyčíslit, nevím. Dalším faktorem je, že jeho práce je dobře oceněná. Spousta lidí pracují se stejně velkým nasazením a bohužel tolik peněz v jejich práci není. Takže ano, odráží to, že je můj muž šikovný, skvělý a vážím si ho za to, ale ta částka je ještě něco navíc. Jsem za ně vděčná, ale necítím, že by to byla čistě naše zásluha.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/inspirativni-zeny-katarina-vlckova-lekarka-paliativni-smrt-nadace-vlckovych-hospic-cibulka.A220809_134501_domaci_klf

Uvadající květina