Jaký dopad má rozvod rodičů? ,Vztahy v dospělosti ničit nemusí, dítě ale vždy ovlivní,‘ míní expertka

Datum publikace: 02. 08. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Možná se vaši rodiče rozvedli. Někdy to může proběhnout poklidně a dohodou. Jindy, bohužel, lítají nejen nadávky. Rodiče se přou o vše možné, uráží se a děti stojí stranou. Rozvodem lze projít hůře a lépe. „Existuje možnost pro dítě i rodiče, aby situaci zpracovali. Záleží, jak rodiče komunikují, jestli vedou bitvu nebo se dohodnou,“ říká v podcastu Balanc Alžběta Candia Muñoz, psychoterapeutka a ředitelka organizace HOST.

Ovlivňuje rozpad rodiny naše budoucí vztahy?

Může, ale i nemusí. Velmi záleží na kontextu rozvodu, co se dělo před ním, během, po. Jak moc zátěžová situace to pro dítě byla? Během rozvodu se na něj často zapomíná, na jeho prožívání. Rodiče jsou v konfliktu, ve svých zraněních vůči sobě navzájem, a trochu zapomínají na to, jak se potomek cítí. Když se to neošetří, tak se mohou objevit různé obtíže, které si dítě může zafixovat a může je přenášet dál. Třeba různé strachy. Jestli je pro něj bezpečné s někým být nebo jestli umí řešit konflikty. To se učí od rodičů. Je fajn, když naopak dostane podporu a provázení rozvodem. Existuje možnost pro dítě i rodiče, aby situaci zpracovali. Záleží, jak rodiče spolu komunikují, jestli vedou bitvu nebo se dohodnou. Už sice nejsou partneři nebo se nemilují, ale třeba zvládají komunikaci i nadále.

Takže i rozpadem nebo rozvodem a s dětmi lze projít, řekněme, hůře a lépe, nebo dokonce i nějakým dobrým způsobem?

Já bych řekla hůře nebo lépe. Dobrým způsobem… Tam bych byla opatrná, protože vždy to bude mít dítě nějaký dopad. Jemu se rozpadne svět. Rodiče často přemýšlejí v kontextu partnerského vztahu a někdy míň přemýšlejí o tom, že dítě má s druhým rodičem jiný vztah. Když to řeknu ošklivě, zbavili se partnera, se kterým už nechtějí být. Ale pro dítě je to situace, kdy rodina není dohromady a už nikdy nebude. A to i přes to, že se partneři dohodnou a vytvoří hezké prostředí. Znám mnoho případů, kde se rodiče dohodnou a tráví spolu Vánoce, jezdí na dovolenou, zvládnou komunikaci. To může být pro dítě velmi podpůrné.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/rozvod-rodice-deti-rodina-vztahy-alzbeta-candia-munoz-pychoterapie-rozhovor_2308020012_afo

Hádající se pár