Dítě přirozeně problém se svým tělem nemá, naučí ho to až jeho okolí, říká psycholog Jan Kulhánek

Datum publikace: 25. 07. 2022
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Ty jsi ale tintítko! Janička je naše baculka. Máš uši jako zajíček ušáček. Houpačky se věnovaly vztahu dětí k jejich tělu. „Proč bychom se měli kriticky vyjadřovat ke vzhledu našich dětí, když se stejně ještě mnohokrát změní? Když už hodnotíme, buďme pozitivní a vyšleme zprávu, že naše dítě je takhle nejlepší, jaké mohlo být,“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.

Psycholog upozorňuje na to, že naše kultura je extrémně hodnotící a kritická. „Na všechno máme názor, všechno hodnotíme, popisujeme. Není moc věcí, které přijímáme tak, jak jsou.“ To se podle něj týká i vzhledu našich děti. Spousta rodičů k němu má poznámky, které možná ani nemyslí špatně. Přesto můžou ublížit. „Pokud máme v předškolním či batolecím věku k dítěti nějaké kritické poznámky nebo upozorňujeme na to, v čem je nešikovné nebo pozadu, velmi ho znejišťujeme,“ upozorňuje Kulhánek. Když pak přichází dítě do prvního kolektivu, kde vrstevníci umí být krutí, mělo by umět trochu negativní špatné vazby samo ustát.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/dite-prirozene-problem-se-svym-telem-nema-nauci-ho-az-jeho-okoli-rika-psycholog-8791903

Dívka sedí na schodech