Děti s vážným handicapem mohou čekat na ranou péči až rok, ministerstvo chce pomoci novelou

Datum publikace: 18. 09. 2023
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Děti s vážným handicapem čekají dlouho na odbornou ranou péči. Existuje málo služeb, které rodinám pomáhají s vyšetřeními, terapií a radí i přímo doma. I proto se teď neziskové organizace sešly se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí. Resort chystá novelu, která má takovou péči podpořit.

Dětem s poruchou sluchu, tělesným či mentálním postižením může raná péče zlepšit život. Musí ale přijít včas, nejlépe po narození nebo prvních příznacích nemoci. Například rodina Vochočová má dvě děti s autismem. Pravidelně k nim dochází odborníci z Diakonie. „Je to paní psycholožka, se kterou si povídáme. Zajímá se o syna, rozvoj i o nás rodiče. Pro mě je to velmi cenné,“ okomentovala Kristina Vochočová. Podobně to vnímá i Simona Bučková, jejíž dcera trpí dědičnou poruchou metabolismu. „Poradkyně k nám jezdí, dováží pomůcky, ukazuje nám, jak s ní pracovat,“ sdělila Bučková.

Kapacita stačí jen pro čtrnáct procent handicapovaných dětí

Službu mohou rodiny využívat zdarma do sedmi let věku. Jde zároveň o preventivní péči, díky které se méně dětí dostává do ústavů. Jenže čekací lhůty mohou být až rok, jak vyplynulo z dat skoro padesáti poskytovatelů rané péče v Česku. Kapacita stačí jen pro čtrnáct procent dětí s handicapem. „Čím dříve začneme, tím větší pomoc a efektivity se rodině dostane. Čekací doby v rané péči tak jdou proti smyslu celé té služby,“ upozornila ředitelka Společnosti pro ranou péči Praha a Karlovy Vary Jitka Barlová.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/deti-s-vaznym-handicapem-mohou-cekat-na-ranou-peci-az-rok-ministerstvo-chce-pomoci-novelou-2252

Dívka s Downovým syndromem