Dětem s psychickými problémy nemusí pomáhat jen nedostatkoví psychiatři. Zásadní je poskytnout pomoc včas

Datum publikace: 08. 09. 2022
Periodikum:
zdravotnickydenik.cz
V každé české školní třídě jsou zhruba tři až čtyři děti, které jsou ve vysokém riziku rozvoje některého z duševních onemocnění. Rozhodující je, zda se jim včas dostane odpovídající pomoci. Ta přitom nemusí být z rukou dětské psychiatra nebo psychiatričky, kterých je v Česku dlouhodobě velký nedostatek. Mimo jiné to znamená aktivně pracovat na tom, aby se zranitelné skupiny populace dozvěděly o tom, že existují služby, které mohou využít.

Rodiny s malými dětmi, rodiny z vyloučených lokalit, rodiny s dětmi se zdravotním postižením, rodiny se speciálními potřebami, třeba pro to, že některý z rodičů žije s duševním onemocněním, které není odpovídajícím způsobem léčeno, ukrajinští uprchlíci s nedostatečnou znalostí češtiny nebo romští uprchlíci, to všechno jsou z hlediska duševního zdraví dětí zranitelné skupiny. Spolu se zhoršující se socio-ekonomickou situací se do problémů dostávají další rodiny a duševní zdraví dětí je bohužel oblastí, která je ohrožená. „V českých školách jsou děti, které potřebují zvýšenou míru pozornosti. V každé školní třídě jsou zhruba tři až čtyři děti, které jsou ve vážném riziku rozvoje duševního onemocnění,“ uvedla Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva a současně předsedkyně Meziresortní koordinační skupiny pro dětské duševní zdraví, na tiskové konferenci Všeobecné zdravotní pojišťovny zaměřené na duševní zdraví dětí.

Celý článek najdete zde: https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/09/detem-s-psychickymi-problemy-nemusi-pomahat-jen-nedostatkovi-psychiatri-zasadni-je-poskytnout-pomoc-vcas/

Zkroušený chlapec