Česko má desítky tisíc dětí neočkovaných proti spalničkám. Léčba neexistuje, lékaři mírní příznaky

Datum publikace: 10. 06. 2024
Periodikum:
irozhlas.cz
V Česku jsou desítky tisíc dětí, které nejsou očkované proti spalničkám. Například z ročníku 2020 eviduje přes 14 tisíc dětí, které do dvou let věku vakcínu nedostaly. Země tak nedosahuje potřebné proočkovanosti přes 95 procent, v roce 2020 byla jen 87 procent, uvedli v pondělí lékaři a zástupci ministerstva zdravotnictví.

„Spalničky jsou opravdu infekce, která může probíhat a probíhá komplikovaně,“ varoval Milan Trojánek, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Nejčastěji jde o respirační nebo neurologické komplikace, může dojít i k úmrtí. Nemoc nemá žádnou účinnou léčbu, lékaři mírní jen příznaky. Mezi ty podle praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové patří vzestup teploty, rýma, kašel a zánět spojivek, poté se objevuje vyrážka. „Nejzávažnější případy spalniček postihují ty nejmenší děti,“ dodal vrchní ředitel sekce Matyáš Fošum, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví a pověřený hlavní hygienik. Riziko úmrtí u nich je jeden z tisíce nakažených.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/spalnicky-ockovani-priznaky-foto-vakcina_2406101551_ako

Nemocná dívka leží v posteli