Volný čas dětí s mentálním postižením

Autor/ka: Mgr. Alžběta Jantová, Mgr. Pavol Janto
Datum publikace: 13. 04. 2012, Aktualizováno: 22. 09. 2023

V rámci volného času je u dětí s mentálním postižením velmi těžké vzbudit spontánní zájem. Proto je potřeba dítě motivovat a zajistit mu činnosti a aktivity. Organizací, které se věnují volnému času lidí s mentálním postižením, je ve velkých městech poměrně dost. Horší je to v případě venkova či menších měst. Tam jsou možnosti omezené. U lehčích stupňů postižení je integrace poměrně reálná, ale v ostaních případech je to velmi obtížné.

Mezi organizace, které poskytují své služby lidem s mentálním postižením, patří například Organizace DUHA. Zaměřuje se především na podporu lidí s mentálním postižením a kromě volnočasových aktivit provozuje i podporované bydlení a zaměstnávání a také dílny.

Ve volnočasových aktivitách u lidí s mentálním postižením mají své místo výtvarné aktivity, pohybové, ale i zdánlivě netypické, jako je film. V poslední době jsme mohli vidět například tolik v médiích diskutovaný projekt, kdy lidé s mentálním postižením natáčeli před volbami rozhovory s politiky. Zde hodně záleží především na závažnosti postižení.

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autorka článku

Mgr. Alžběta Jantová

vystudovala obor Speciální pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Tématem její diplomové práce byly Volnočasové aktivity dětí se zrakovým postižením.

Autor článku

Mgr. Pavol Janto

vystudoval obor Speciální pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a působí jako speciální pedagog v azylovém domě.

Zpět na téma Volný čas dětí se zdravotním postižením

Chlapec s vlčákem na louce

Vnímají vaše děti nejistotu ohledně stability životního prostředí?

Choices