Zajímá vás pěstounská péče. Jaké podmínky musíte splnit?

Datum publikace: 22. 11. 2017
Periodikum:
motherclub.cz
Uvažujete o tom, že byste se i vy zařadili mezi ty, kteří věnují svůj život pěstounské péči? Pak byste měli mít alespoň základní představu o tom, co všechno toto rozhodnutí obnáší a jak se na tento krok připravit.

Pěstounská péče je variantou náhradní rodinné výchovy. Na rozdíl od adopce neztrácí dítě v péči pěstounů kontakt se svou biologickou rodinou. Děti do pěstounské péče svěřuje soud tehdy, pokud se o ně nemohou či nechtějí starat jeho vlastní rodiče. V poslední době se dává přednost umísťování dětí k pěstounům, ať už na rok či dlouhodobě, před jejich pobytem v ústavním zařízení, tedy v kojeneckém ústavu či dětském domově. Ústavní péče totiž podle odborníků nedokáže dětem zajistit takové emocionální a sociální zázemí jako pěstounská rodina. Výhody pěstounské péče pro dítě hrají velkou roli v rozhodování, zda se také připojit mezi pěstouny. Je to jedna z mála prací, která má opravdu smysl. Podívejme se nyní podrobně na vše, co by vás mohlo v souvislosti s pěstounskou péči zajímat.

Existují dvě formy pěstounství, pěstounská péče na přechodnou dobu a pěstounská péče dlouhodobá. Dlouhodobá pěstounská péče je vhodná především pro lidi, kteří chtějí být dítěti mámou a tátou, budou jej vychovávat a zůstanou s ním v kontaktu i v dospělosti. Na rozdíl od přechodné, která je většinou pouze krizovým řešením. Dlouhodobá pěstounská péče je buď příbuzenská či nepříbuzenská. Dle Nového občanského zákoníku soud zpravidla umístí dítě do péče pěstounů na dobu, po kterou trvá rodičům překážka v osobní péči o dítě s tím, že rodič může kdykoli požádat soud o vrácení dítěte zpět do své osobní péče. Proto i takzvaná klasická dlouhodobá pěstounská péče může mít jen dočasné trvání. Pokud však biologický rodič zájem neprojeví, trvá dlouhodobá pěstounská péče do 18 let věku svěřeného dítěte.

Jaká jsou práva dětí v pěstounské péči? Dítě má především právo na řádnou péči v pěstounské rodině. Pěstoun při výchově svěřeného dítěte vykonává přiměřeně povinnosti a práva rodičů. Je oprávněn rozhodovat jen o běžných záležitostech dítěte a v těchto záležitostech také rozhodovat. Spravuje také jmění dítěte. Pěstounskou péči kontroluje místně příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí, kterému podává zprávu každých půl roku doprovázející pomáhající organizace. Dítěti musí být také umožněn kontakt s biologickými rodiči a dalšími osobami blízkými.

Které děti je vhodné umístit do pěstounské péče? Podle odborníků jsou k umístění do pěstounské péče nejvhodnější děti odlišného etnického původu. Je tomu tak především z hlediska zvýšených nároků na adaptační schopnosti těchto rodičů. Dále se jedná o děti s vážnějším postižením, kdy péče o ně vyžaduje od náhradních rodičů určité sebeobětování, které lze spíše očekávat od pěstounů. Převažují u nich totiž altruistické motivy pro přijetí dítěte, na rozdíl od osvojitelů, kteří přijetím dítěte řeší především vlastní bezdětnost. V neposlední řadě je pěstounská péče určená především pro děti starší, které se již do osvojení, vzhledem ke svému věku nehodí – pěstounská péče je pro ně daleko vhodnější alternativou náhradní rodinné péče.

Celý rozsáhlý článek nejdete na: http://motherclub.cz/zajima-vas-pestounska-pece-jake-podminky-musite-splnit/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu