Vyšetření před umělým oplodněním dokáží odhalit rizika spojená s genetickou mutací

Datum publikace: 05. 12. 2016
Periodikum:
trendyzdravi.cz
Průměrný věk prvorodiček se neustále zvyšuje, přibývá i umělých oplodnění. A také rizikových případů. Genetický screening pomáhá právě v těchto případech odhalit možná genetická rizika a přináší relativní jistotu lékařům, ale hlavně budoucím matkám.

Počet center pro asistovanou reprodukci v ČR stoupá. Zatímco před patnácti lety jich bylo 26, v roce 2013 se metodám AR věnovalo už 41 klinik. Za tímto nárůstem se skrývá jednak větší poptávka, jednak také fakt, že jejich zakládání či akvizice představují zajímavou investiční příležitost. Právě Česká republika se totiž s ohledem na vysokou kvalitu poskytované péče může v celoevropském kontextu pyšnit skvělým renomé. Zatímco ještě v roce 2007 v Česku proběhlo zhruba 17 tisíc cyklů asistované reprodukce (AR) s cílem otěhotnět (kromě nich existují ještě IVF cykly s cílem uskladnění vajíček za účelem jejich použití v budoucnu), v roce 2013 jich bylo už přes 27 tisíc.

Co nejširší záběr genetických testů je přitom i v zájmu zdravotních pojišťoven i celého systému českého zdravotnictví. „Mezi deseti nejdražšími diagnóznami z hlediska pojišťoven je asi 80 % onemocnění, která se dají řešit pomocí genetické prevence a preimplantační genetické diagnostiky,“ odhaluje MUDr. Kateřina Veselá.

Důležité je odhodlat se včas: „Mladých žen se na IVF klinikách objevuje minimum, pokud se ale problém odhalí už v nižším věku, je to jedině dobře. Musíme si uvědomit, že už nikdy pak nemá žena větší šanci otěhotnět, než je tomu právě v tomto mladém věku. Věkový průměr našich pacientek se zvyšuje poměrně rapidně. V posledních třech letech se jedná o šest měsíců každý rok a momentálně jsme a průměru přes 35 let, což je opravdu vysoké číslo,“ říká K. Veselá.

Celé znění článku najdete: http://www.trendyzdravi.cz/medicina/vysetreni-pred-umelym-oplodnenim-dokazi-odhalit-rizika-spojena-s-genetickou-mutaci.html