Vybíral: Psychologii čeká velký úklid. Hodně se změní

Datum publikace: 03. 02. 2017
Periodikum:
online.muni.cz
Stále častěji hledáme my i naše děti psychologickou a psychiatrickou pomoc u nejrůznějších terapeutů a můžeme narazit i na ty, kteří spíše uškodí než pomohou. Nejen o tom si můžete přešíst v rozhovoru se Zbyňkem Vybíralem, vedoucím katedry psychologie na Fakultě sociálních studií Masarkovy univerzity v Brně.

Psycholog, psychiatr, psychoterapeut. Dá se nějak jednoduše vysvětlit rozdíl?

Psychiatr je lékař, absolvent medicíny, potkáte ho typicky na psychiatrické klinice. Psychology vychováváme třeba my na fakultě sociálních studií. A s psychoterapií záleží na konkrétním národním kontextu. Ve většině zemí se psychoterapeuty po určitém výcviku stávají psychologové, někde to ale bývají absolventi sociální práce nebo i teologie. K psychoterapii se dá dostat různými cestami.

Takže na psychiatra narazím v nemocnici, na psychoterapeuta v soukromé ordinaci. Kde narazím na psychologa?

V celé řadě odvětví, kde se pracuje s lidmi a jejich psychologickými problémy. Pro někoho ale může být matoucí, že s psychology se potkáme také ve zdravotnictví. Nejsou to lékaři, nepředepisují léky jako psychiatři, ale starají se o mysl pacientů. Vedou třeba ve velkých nemocnicích různé skupiny pro dospělé či děti, pečují o dobrou duševní kondici starých lidi, kteří jsou dlouhodobě nemocní. Starají se třeba o to, aby byla jejich deprese snesitelná a tak dále.

Existuje nějaký etický kodex?

V České republice existuje psychoterapeutická společnost na úrovni asociace, která má svůj kodex a etickou komisi, a nespokojení klienti se tak už dnes mají kam obrátit. Bohužel jsme ještě nedohnali Západ v tom, že bychom si zvykli těchto možností využívat. Uplatňování etického kodexu je každopádně možné a lidé, kteří jsou nespokojení s prací psychoterapeuta, by o tom měli vědět.

Kdo patří mezi ony neseriózní psychoterapeuty, jestli se to dá nějak obecněji popsat?

Příkladů je spousta. Svým studentům předvádím třeba EFT, tedy techniky emočního osvobození, kdy onen odborník nabízí poklepávání na takzvané meridiány našeho těla a slibuje, že touto akupresurou vyléčí téměř všechno. Upozorňuji třeba i na takzvané rekonektivní léčení, které šíří jeden americký guru cestující po celé planetě, který slibuje napojení na světlo, informace a energie z vesmíru. Na jeho webu se dočtete: Nepátrejte po tom, jak to funguje, ale prostě to funguje, kupte si hodinu za 2600 korun. Pozoruhodná je také česká metoda, které se říká RUŠ a která slibuje rychle a účinně cestu ke štěstí. Její zakladatel uvádí, že během pár sezení vyléčí člověka téměř ze všeho, třeba ze ztráty blízkého člověka. Má to tam vyloženě napsáno: Umřelo vám dítě? Přijďte za námi. Za dvě sezení vymažeme vše negativní.

Celý rozhovor najdete na: https://www.online.muni.cz/veda-a-vyzkum/8760-psychologii-ceka-velky-uklid-hodne-se-zmeni