Vedou léky. Mnohé děti však při pokusu o sebevraždu přitvrdily, říká lékařka

Datum publikace: 09. 05. 2022
Periodikum:
impuls.cz
Dětskou psychiatrickou nemocnici v Lounech od ledna řídí Nikol Přibilová. V rozhovoru pro MF DNES mluví mimo jiné o nedostatku odborníků v oboru, pomoci ukrajinským uprchlíkům nebo o stále se zhoršující psychice dětí, kdy je podle ní na vině covid, ale třeba i příliš volná výchova.

S jakými psychickými problémy jsou u vás dětští pacienti hospitalizováni? 
Máme dvě oddělení, dívčí a chlapecké. Co se týká dívek, máme tu nejčastěji problematiku úzkostně depresivní, sebepoškozování, pokusy o sebevraždu, mentální anorexie, pseudohalucinace či užívání návykových látek. U chlapců převládá těžké ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), extrémní agresivita, depresivní porucha, stejně jako u dívek přibylo i u nich sebevražedných pokusů.

Kolik pacientů máte v současné době v péči? 
Kapacita nemocnice je 50 lůžek a v současné době jsme úplně plní. Psychický stav dětí se zhoršuje a přímá paralela je s dvouletou covidovou pandemií. Přibylo případů mentálních anorexií, a to u dívek i chlapců, kdy jsou to především děti, které jely před pandemií na vysoký výkon jak ve škole, tak v mimoškolních aktivitách, ve sportu. Najednou přišly o aktivity a z obavy, aby nepřibraly na váze, omezovaly jídlo. Přibylo i úzkostných poruch a sociálních fobií, kdy děti po několikaměsíční izolaci nezvládly návrat mezi vrstevníky.

Celý článek najdete zde: https://www.impuls.cz/regiony/ustecky-kraj/louny-psychiatrie-nemocnice-deti-pribilova.A220507_105006_imp-ustecky_kov

Související články:

chlapec a zeď