Udržte si i za koronaviru rodinnou pohodu. Jaký je rozdíl mezi rodinným poradenstvím a terapií?

Datum publikace: 18. 04. 2021
Periodikum:
rozhlas.cz
Manželské a rodinné poradny nabízí bezplatnou pomoc, poradenství, podporu, provázení a stabilizaci rodinám s dětmi, manželům, partnerům a jednotlivcům, když se ocitnou v náročné životní situaci, kterou je obtížné zvládnout vlastními silami.

Rozdíl mezi rodinným poradenstvím a terapií

Oba přístupy se v něčem prolínají a překrývají, rozdíl nemusí být až tak patrný.

Rodina si může ujasnit a uvědomit, co opravdu potřebuje jeden každý její člen a co by potřebovala rodina jako celek, seznámit se s mechanismy opakujících se problémů, pomoci najít rodině cestu ze "začarovaného kruhu", aktivovat vlastní ozdravné síly.

Poradenství řeší akutní stavy. Většinou jsou zapotřebí jedno, dvě setkání a výsledkem bývá opatření a rada.

Terapie napomáhá změně situace a postavení klientů, rodiny. Zabývá se potížemi trvalejšího rázu, týká se zvláštností rodiny, osobností jednotlivých členů, podněcuje změny pohledu rodiny na sebe, na svůj problém. Zapotřebí je větší počet setkání.

Rodinná terapie je vhodná tam, kde již nestačí o problému hovořit pouze v prostředí rodiny nebo se problém objeví v rodině nečekaně a je velmi závažný.

Celý článek a nahrávku najdete zde: https://hradec.rozhlas.cz/udrzte-si-i-za-koronaviru-rodinnou-pohodu-jaky-je-rozdil-mezi-rodinnym-8469099

Související články:
rodina na terapii