Třicátník s celkovou zubní protézou dřív nebyl žádnou vzácností

Datum publikace: 10. 08. 2017
Periodikum:
zdravotnickenoviny.com
Od revolučního roku 1989 se sice stav chrupu v naší populaci výrazně zlepšil, ideálu jsme ovšem stále ještě poměrně dost vzdálení. V České republice vázne prevence, které se věnují jen nadšenci za peníze sponzorů, protože stát tuto činnost nefinancuje.

Stomatologové jsou i nadále nuceni dotovat kvalitu péče ze svého, neboť nůžky mezi úhradami a náklady se dále rozevírají. Tyto a další starosti zubních lékařů nám v rozhovoru vylíčil dosluhující prezident České stomatologické komory MUDr. Pavel Chrz.

Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka by v případě vyjmutí všech materiálů pro zubní výplně z veřejného zdravotního pojištění jedna polovina národa chodila bez zubů a druhá by platila obrovské peníze za drahé stomatologické výkony. Češi jsou prý na tento krok příliš chudí a na vyšší spoluúčast nemají. Co na to říká prezident České stomatologické komory (ČSK)? Na co Češi mají a na co ne?

Od 1. července 1997 mají pacienti možnost hradit si určitou část stomatologické péče. Ze začátku tento systém stagnoval - pacienti se totiž obecně přikláněli spíše k péči hrazené z veřejného zdravotního pojištění a možnost připlatit si za lepší materiály příliš nevyužívali. V této věci byli na vině i někteří zubní lékaři, kteří neuměli pacientům tento druh "nadstandardní" péče nabízet. Ostatně větší část svého profesního života strávili v socialismu a měli problém říkat si pacientům o nějaké peníze. Bránili se tomu, nechtěli to, přišlo jim to zkrátka žinantní. Jisté přímé platby sice ve stomatologii probíhaly už tehdy, ale to se jednalo o částky kolem 50 korun. Za rovnátka to bylo třeba více, ale stále šlo o částky, které byly v podstatě směšné. A najednou jsme se dostali řádově na stovky až tisíce korun. Někdo si o ně uměl pacientovi říct, někdo ne. Starší generace s tím ale měla problém...

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

> další zprávy z médií

Stomatologické vyšetření