SOS centra pro ohrožené děti by měla být financována podle kapacity, ne umístěných dětí, kritizuje ředitelka

Datum publikace: 11. 01. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Pěstouni i zařízení pro děti, které potřebují okamžitou pomoc, dostávají od ledna víc peněz od státu. Příspěvky pro pěstouny vzrostly automaticky díky zvýšení životního minima a minimální mzdy. Organizace dostávají o 10 procent víc peněz než loni. Podle Hany Kupkové, předsedkyně Fondu ohrožených dětí, který provozuje klokánky, to ale nestačí. A podobně se vyjádřila pro Radiožurnál Jindra Šalátová, ředitelka organizace SOS dětské vesničky.

Jak to vidíte vy? Je ten státní příspěvek, který od ledna dělá téměř 39 600 korun na dítě a měsíc, dost, nebo ne?

Každopádně to dost není. Vzrostly náklady ve všech směrech. A tato forma financování vůbec není šťastná. Nedostáváme peníze na kapacitu v daném zařízení, ale na každé dítě, které fyzicky v zařízení je, takže se velmi těžko plánuje dopředu. A ani nevíme, s jakým obnosem můžeme pracovat.

Jak velkou část nákladů z toho dokážete pokrýt? A z čeho platíte ten zbytek?

V rámci naší organizace kryje státní příspěvek na obě dvě služby – jak na zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, tak i na podporu pěstounů – zhruba 30 až 40 procent provozních nákladů. A ten zbytek jsme schopní pokrýt díky štědrosti našich dárců – jak individuálních, tak firemních – a díky tomu, že reagujeme na různé dotační výzvy a snažíme se to financovat i z různých projektů.

A umíte říct, jak vysoký by měl státní příspěvek být, aby pro vás bylo financování udržitelné a nemuseli jste se tolik spoléhat právě na dárce?

Konkrétní částka se mi velice těžko stanovuje, protože se mění výše nákladů, které máme spojené s provozováním, když se tedy budeme bavit o zařízení vyžadující okamžitou pomoc. Velmi těžko se to stanovuje. Nicméně změna té výplaty by měla být v tom smyslu, že by bylo financování zařízení na kapacitu, nikoli na umístěné dítě. Protože i když dítě aktuálně v zařízení nemáme, tak stále musíme nemovitost vytápět, musí se nakupovat potraviny, protože je to krizové zařízení. Musíme být připraveni v jakoukoliv denní či noční hodinu dítě přijmout.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pestouni-krizova-centra-deti-sos-detske-vesnicky_2301101340_ako

Děti si hrají v listí