Školní psycholožka: Šikana souvisí s vrozeným odporem k odlišnosti

Datum publikace: 14. 02. 2017
Periodikum:
prazskydenik.cz
Nejčastější formou šikany je v současnosti ta virtuální, které se říká „kyberšikana“. Připraveni na ni musí být i školní psychologové, kteří by měli účinně pomoci dětem, které útokům z „kyberprostoru“ čelí. A jsou na ně nepřipraveny.

Psycholožka Helena Slachová upozorňuje v následujícím rozhovoru například na to, že děti mnohdy nečekají, co se jim může stát, když na sociálních sítích zveřejní fotografie a videa, jak může být jejich počínání zneužito.

„Publikují vlastní fotky nebo videa a bohužel se stává, že zažívají naprostý opak toho, co původně zamýšlely. Sklidí výsměch, verbální zraňování, odmítnutí. Stanou se tak terčem na střelnici," řekla psycholožka a připomněla, že každý chce být přijímán svým okolím: „Hodnocení a porovnávání se s druhými je náplní našeho vědomí. Myslím, že se to týká nás všech."

Řešili jste v poslední době ve škole nějaký případ šikany? A jak při tom postupujete?

Veškeré informace, které se v souvislosti se svým povoláním dozvím, jsou důvěrné. To slovo bych ráda zdůraznila, protože je od slova důvěra. A důvěra mých klientů je pro mě důležitější než publicita. Mohu však zmínit jistá opakující se témata. Dejme tomu, že se dítě s nějakou diagnózou stane terčem posměchu pro svou odlišnost. Následně se doporučuje pracovat jak s obětí šikany, tak s agresorem, se třídou, konzultovat věc s učiteli nebo svolat pedagogickou radu. A je nezbytné navázat spolupráci s rodiči.

Celý rozhovor najdete na: https://prazsky.denik.cz/z-regionu/skolni-psycholozka-sikana-souvisi-s-vrozenym-odporem-k-odlisnosti-20170207.html.