Školní inspekce: Úroveň tělesné zdatnosti dětí se od 90. let zhoršila

Datum publikace: 18. 04. 2023
Periodikum:
novinky.cz
Dnešní děti se oproti školákům z 90. let výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak podobné výsledky v porovnání se svými vrstevníky z předchozí generace dosahují žáci ve skoku dalekém a v dělání sedů-lehů. Vyplývá to z testování, které s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce (ČŠI).

Výsledky měření tělesné zdatnosti, které se zhruba po 30 letech na většině základních a středních škol v Česku konalo loni, v úterý představili ministr školství Vladimír Balaš (STAN) a ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Inspektoři porovnávali výsledky žáků třetího ročníku a sedmého ročníku základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a druhého ročníku středních škol ve čtyřech motorických testech. Na podzim 2022 tak inspekce na 3700 základních a 1100 středních školách v Česku měřila výkony dětí ve vytrvalostním běhu, v dělání sedů-lehů a ve skoku dalekém. Žáci na základních školách ještě běhali na krátkou vzdálenost, což mělo otestovat jejich rychlostní obratnost, hbitost a rychlost. Chlapci ve druhém ročníku střední školy zase prováděli shyby, dívkám téhož věku se měřila délka výdrže ve shybu.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-skolni-inspekce-uroven-telesne-zdatnosti-deti-se-od-90-let-zhorsila-40429007

Člověk v běhu