Pravidelná vyšetření mohou zachránit zrak

Datum publikace: 13. 10. 2017
Periodikum:
orfinace.cz
V průměru třetina obyvatel naší země má problémy se zrakem. Nevyhýbají se pochopitelně ani dětem, takže prevence a pravidelné návštěvy odborníka jsou namístě. Lékař může navíc včas odhalit vážnější postižení a předejít tak skutečně závažným obtížím.

U většiny vad zraku je přitom čas velmi důležitý faktor, pokud se vada neodhalí v raném stádiu, může být už pozdě. Podle statistik navštěvuje pravidelně očního lékaře méně než třetina obyvatel ČR, 30% žen a 25% mužů. Nejčastějšími zrakovými vadami jsou krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, které je dnes možné díky moderním technologiím ve většině případů úplně odstranit.

Tupozrakost

Tato vada postihuje 2–4 % dětí. Zpravidla se objevuje u dětí postižených šilháním, u dětí s různou dioptrickou vadou na obou očích a u dětí, jejichž rodiče v dětství šilhali nebo mají také tupozrakost. Při tupozrakosti postupně ztrácí jedno nebo i obě oči schopnost vidění, přičemž hrozí velmi vážné a trvalé postižení zraku a dokonce i riziko oslepnutí postiženého oka. Důležité je proto začít s léčbou včas, ideálně v předškolním věku, dokud ještě není vývoj zrakového systému dokončen. Tupozrakost u dětí se odstraňuje pomocí očních cvičení a úpravou šilhání, v pozdějším věku (zpravidla po 7. roce) ji již není možné řešit.

„Očního lékaře je v každém případě třeba navštívit, kdykoli u dítěte pozorujete šilhání, nepřirozené sklonění hlavy, přivírání jednoho oka, časté mnutí očí, světloplachost, velmi rychlou únavu dítěte při práci nablízko, špatnou orientaci v prostoru apod.,“ vysvětluje MUDr. Gabriela Pilková z Dětského očního centra Kukátko.

Celý článek najdete na: https://www.ordinace.cz/clanek/pravidelna-vysetreni-mohou-zachranit-zrak/