Poruchy spánku u dětí: Stojí za nimi psychika i nedodržování přirozených zásad

Datum publikace: 01. 07. 2016
Periodikum:
vitalia.cz
Také naše potomky trápí poruchy spánku. Někdy to je z banálních důvodů, ale může se jednat o známku závažného zdravotního problému. Více informací k tomuto tématu nabízí rozhovor s neurologem Vilémem Novákem.

V Centru pro poruchy spánku a bdění FN Ostrava vyšetřují děti již od prvního měsíce věku. „Důvodem navštívit nás je situace, kdy má dítě potíže se spánkem, které významně narušují jeho kvalitu života nebo narušují chod rodiny,“ říká neurolog Vilém Novák. „Nekvalitní spánek u dítěte se projeví jako útlum – v řadě případů je to naopak hyperaktivita spojená s poruchami pozornosti,“ popisuje specialista. „U kojenců a batolat se setkávám s psychicky podmíněnou poruchou usínání, kdy je dítě fixováno na určitou okolnost usínání (například přítomnost matky u lůžka dítěte, chování atd.), a pokud není tato podmínka naplněna, vede to k poruše usínání nebo přerušovanému spánku dítěte," vysvětluje Vilém Novák.

Jaké poruchy spánku v dětském věku existují a s jakými problémy nejčastěji rodiče s dětmi přicházejí?

U kojenců a batolat se setkávám s tzv. behaviorální insomnií – jedná se o psychicky podmíněnou poruchu usínání, kdy je dítě fixováno na určitou okolnost usínání (například přítomnost matky u lůžka dítěte, chování atd.), a pokud není tato podmínka naplněna, vede to k poruše usínání nebo přerušovanému spánku dítěte. U předškolních dětí jsou velmi časté tzv. non-REM vázané parasomnie: jedná se o stavy neúplného probuzení z hlubokého spánku – konkrétním projevem non-REM parasomnie může být náměsíčnost (dítě chodí po bytě), probuzení se zmateností nebo pokud je v popředí potíží úzkost, mluvíme o nočním děsu (noční můry a noční děsy nejsou totéž). Další častou poruchou spánku je syndrom obstrukční spánkové apnoe projevující se chrápáním a případně zástavami dýchání ve spánku. U dospívajících je častý syndrom zpožděné fáze charakterizovaný tendencí k pozdnímu uléhání (v podstatě se jedná o zlozvyk podporovaný novými druhy zábavy). Spánek u těchto dětí je normální, pokud je jim umožněno spát v jejich obvyklé době. Pokud je ale takové dítě přinuceno podřídit se běžnému školnímu rozvrhu, vede to ke zkrácení spánku a projevům jeho nedostatku.

Jaká porucha spánku je z hlediska dopadu na dítě nejhorší?

Je obtížné říci, která porucha spánku je nejhorší, nicméně velmi komplexní dopad na život dítěte mají těžké formy obstrukční spánkové apnoe. Pokud je narušeno dýchání ve spánku, vyvolá to přerušovaný spánek (mluvíme o fragmentaci spánku) a tento se stává neosvěživý. Dítě má potom psychické obtíže, které zjednodušeně vyplývají z nevyspání. Ne vždy se únava a nekvalitní spánek u dítěte projevuje jako útlum – v řadě případů je to naopak hyperaktivita spojená s poruchami pozornosti. Z dalších důsledků spánkové apnoe je významný sklon ke zvýšenému krevnímu tlaku. Faktem je, že spánková apnoe je v řadě případů velmi dobře léčitelná.

Jak probíhá vyšetření dítěte ve spánkové laboratoři a čím je to právě specifické u dětí ve srovnání s dospělými?

Vyšetření ve spánkové laboratoři předchází rozhovor s lékařem. Pokud jde o přístrojová vyšetření ve spánkové laboratoři, základem je tzv. polysomnografie. Jedná se o souběžný záznam a následnou analýzu řady tělesných parametrů: elektroencefalogramu, elektrookulogramu, elektromyogramu z mimického svalstva a dolních končetin, dechového úsilí, proudění vzduchu před nosem a ústy, nasycení krve kyslíkem a dalších parametrů. Zároveň se natáčí video a zvuk. Pacient má na těle přilepenu řadu sond (podívejte se: Ne, nemá bombu. Jen by pořád spal). Vyšetření nebolí. U menších dětí bývá přítomna maminka. Technologie je v zásadě shodná s dospělými, ale polysomnografie u malých dětí je náročnější z pohledu psychologie a spolupráce s dítětem. U velmi malých dětí do šesti měsíců je potom jiný postup při vyhodnocování záznamu.

Jaké jsou nejčastější příčiny poruch spánku a jak často stojí za poruchou nějaký psychický problém?

Jak otázka naznačuje, za poruchami spánku často stojí psychika a také nedodržování přirozených zásad spánkové hygieny. Technologický pokrok v posledních stech letech zcela změnil náš život obecně k lepšímu, ale má i stinné stránky. Elektrické osvětlení umožňuje prodloužit večerní aktivitu na úkor spánku. Moderní uspěchaná doba, důraz na školní a pracovní výsledky a také nové druhy zábavy jako počítačové hry a internet narušují spánek dětí i nás dospělých. Známá je vazba poruchy spánku na stav nazývaný ADHD/ADD (porucha pozornosti s hyperaktivitou.Malá část dětí trpí závažnějším duševním onemocněním – například depresí a projevem onemocnění bývá také porucha spánku.

MUDr. Vilém Novák je dětský neurolog a neurolog, který pracuje ve Fakultní nemocnici Ostrava a dlouhodobě se věnuje epileptologii a dalším záchvatovým onemocněním především u dětí a spánkové medicíně u dětí i dospělých pacientů.

Celé znění rozhovoru naleznete na: https://www.vitalia.cz/clanky/poruchy-spanku-u-deti-stoji-za-nimi-psychika-a-nedodrzovani-prirozenych-zasad/.

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance dětem