Poruchy příjmu potravy vyžadují spolupráci odborníků

Datum publikace: 24. 09. 2013
Periodikum:
tribune.cz
Poruchy příjmu potravy patří mezi tzv. civilizační psychosomatická onemocnění, v jejichž etiologii působí kombinace vlivů psychologických, biologických i sociálních.

Jejich počátek je v typické formě dán psychickými faktory, následně je však významně ovlivněn somatický stav nemocných.

Jde o onemocnění, které se rozšířilo zejména v druhé polovině 20. století především v rozvinutých zemích. Toto rozšíření souvisí mimo jiné s moderní představou, jak má vypadat zdravý úspěšný člověk. Propagována je štíhlost, zaměření na tzv. zdravou výživu. Důležité je v tomto směru působení masových médií. Jako další důvod vzestupu výskytu jídelních poruch se udává nadbytek potravy v oblastech, kde se s těmito poruchami setkáváme. Kromě celospolečenských vlivů jsou důležité faktory individuální a rodinné, může jít o reakci na trauma, rozvodovou situaci či konflikty v rodině. Onemocnění postihuje zejména dívky a mladé ženy – v poměru asi 10 : 1 k chlapcům a mužům. V České republice došlo k vzestupu výskytu onemocnění především po společenských změnách v roce 1989. Nejčastější počátek onemocnění nastává mezi 14. až 15. rokem a mezi 17. až 18. rokem věku. Porucha tedy často přichází ve vývojovém stadiu puberty a adolescence, které klade na jedince zvýšené nároky. Úkolem tohoto období je psychosexuální zrání a realizace autonomních snah směrem od rodiny. V etiologii onemocnění je též zvažován strach z dospělosti a obava z přijetí dospělé mateřské role. Nezřídka se první příznaky obtíží objevují po menarche a se začátkem rozvoje sekundárních pohlavních znaků. Biologická hypotéza zdůrazňuje primární hypothalamickou dysfunkci, projevující se na hypothalamo‑pituitární‑gonádové ose. Předpokládají se rovněž genetické dispozice. I když se porucha může rozvinout z jakékoli výchozí hmotnosti, nadváha a obezita představují rizikový faktor pro její vznik.

Mentální anorexie a bulimie

Desátá revize Mezinárodní klasifikace nemocí rozlišuje jako základní poruchy příjmu potravy mentální anorexii a mentální bulimii. Reflektuje tak fakt, že zatímco v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století se vyskytovala zejména mentální anorexie, od osmdesátých a devadesátých let převažuje mentální bulimie. U mentální anorexie je kromě významného poklesu hmotnosti a typických psychických změn jedním z důležitých příznaků amenorea, případně opoždění puberty u dětí. U chlapců určitou analogii představuje ztráta zájmu o druhé pohlaví.

 

Celé znění článku najdete na https://www.tribune.cz/clanek/31004

 

> další zprávy z médií