Než se řízneš, zavolej. Puzení ublížit si trvá dvacet minut, říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí

Datum publikace: 14. 11. 2024
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„I malé děti, které si hodně koušou nehty, strhávají si strupy nebo se štípou, v sobě můžou mít nějakou tenzi, kterou neumí rodičům vysvětlit. I tohle jsou projevy sebepoškozování. Pro rodiče je to příležitost učit děti pracovat s emocemi,“ říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí. Fenomén sebepoškozování je mezi dětmi a mladými lidmi čím dál rozšířenější.

„Dítě nebo mladý člověk se snaží nějak vyrovnat s napětím, které cítí. Neví, jak to má udělat, tak začne sám sobě ubližovat. Může to být mechanismus, kdy chci mít něco pod kontrolou. Zdánlivě mám pod kontrolou svoji bolest. Je to ale zdánlivé, protože na tomhle jevu vzniká závislost,“ říká Kateřina. „Malé děti mají často zdravé mechanismy, jak pracovat se stresem – křičí, dupou, běhají. I pláč je výborný ventil. Je užitečné je podporovat a tyhle ventily nezakazovat,“ doporučuje Lišková. „U samotného puzení ublížit si víme, že trvá asi dvacet minut. Když se nám tohle období podaří překlenout a odvést pozornost jinam, vůbec k němu nemusí dojít. Zvládnutí takové chvíle pak posiluje ozdravný kruh – zvládl jsem to a příště to možná zvládnu zase,“ dodává.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/nez-se-riznes-zavolej-puzeni-ublizit-si-trva-dvacet-minut-rika-katerina-liskova-9352641

Dívka sedí na parapetu a drží se za hlavu