Než jsme dostaly notebooky a wifi, šetřily jsme si data místo TikToku na školu, ale nestačilo to

Datum publikace: 20. 05. 2021
Periodikum:
clovekvtisni.cz
„Bydlíme tady čtyři děti a já. Já jsem v domácnosti. O neteř se starám už deset let, mám ji v pěstounské péči,“ vysvětluje paní Bohuna v úvodní části podcastu festivalu Jeden svět Vypadáváš. Dcery i neteř jsou všechny ve školním věku. Protože doma nemají připojení k internetu, přechod na distanční výuku neprobíhal v prvních měsících vůbec hladce. Než jsme jim zapůjčili počítač a zařídili připojení, všechny čtyři dívky si musely dobíjet kredit a byly tak z hlediska možností připojení k online výuce velmi omezené. Jak se žije v rodině bez technologií a kvalitního připojení k internetu během pandemie?

Simona, Tereza, Josefína a Šarlota – čtyři dívky, pro které distanční výuka nebyla zejména během prvních měsíců pandemie vůbec snadná.  „Vzhledem k tomu, že tady nejde udělat wi-fi, měly jsme problém, protože když jsme si dobíjely kredity, tak data mizela hned, bylo to fofrem pryč. Pak jsme dostaly nabídku zapůjčení notebooku i s modemem od Člověka v tísni, aby se holky mohly účastnit výuky, protože první čtyři nebo pět měsíců na té výuce nebyly prakticky vůbec. Anebo si chodily do školy pro úkoly, což bylo také komplikované, protože někdy tam někdo byl a někdy zase ne, “ vysvětluje pěstounka a matka dětí a dodává, že pořídit si vlastní notebook spolu s modemem je pro rodinu prakticky nepředstavitelné.

„Notebook za osm tisíc, k tomu modem za další tři tisíce s neomezenými daty. A vzhledem k tomu, že tenkrát, když byly děti malé, tak jsme si s jejich tátou, kvůli naší nevyspělosti, blbosti, hlouposti, udělali O2, kde nám také potom naskočily exekuce. Takže tam je potom také určitá sazba za to, aby vám vůbec ten modem propůjčili. To máte další peníze, a to bychom se vyšplhali třeba k patnácti tisícům. A to nejde. To by nás existenčně zruinovalo,“ uvádí Bohuna.

Celý článek najdete zde: https://www.clovekvtisni.cz/setrily-jsme-si-data-na-skolu-ale-nestacilo-to-7692gp

distanční výuka