- Domů
- O čem se mluví
- Moderní výchovné metody mohou zpomalovat vývoj dětského mozku, tvrdí vědci
Moderní výchovné metody mohou zpomalovat vývoj dětského mozku, tvrdí vědci
Datum publikace: 02. 03. 2017
Periodikum:
ona.idnes.cz
Ne všechny moderní výchovné metody představují skutečný pokrok. Vědci upozorňují, že některé z nich dokonce mohou zpomalovat vývoj dětské psychiky a způsobovat psychické problémy.
Psychologové a psychiatři hledají vysvětlení, proč je u dnešních mladých lidí i teenagerů vyšší míra osob s psychickými poruchami nebo trpícími úzkostmi v porovnání s obdobím před padesáti lety. V souvislosti s vývojem mozku se často hovoří o nevhodnosti telefonů, televize nebo počítačových her, zejména pokud obsahují násilí, vulgarismy nebo erotiku. Zcela zásadní vliv na vývoj mozku však podle vědců hrají zejména první roky miminka. Ukazuje se, že některé chyby, kterých se často v dobré víře dopouštějí moderní matky, se mohou podílet na vzniku psychických poruch u dětí. Zastavme se u nejčastějších z nich.
Nezapomínejte na kojení
Kojení je nejpřirozenějším a nejzdravějším způsobem výživy novorozenců a miminek. Některé ženy s ním mohou mít obtíže, nebo se musí brzy po porodu vrátit do práce a nemohou dítě pravidelně kojit. Při kojení navíc nejde jenom o výživu, ale také o kontakt s kůží matky, který dítě uklidňuje a dodává mu pocit bezpečí, v matce pak vyplavuje hormon lásky oxytocin a oba si díky němu posílí vzájemné pouto. Pokud tedy matka (nebo jiná pečující osoba) musí přistoupit ke krmení z lahve, měla by dítě i nadále krmit ve své náruči, i když si lahvičku třeba dokáže i udržet samo.
Ať se vybrečí
Za velmi škodlivou metodu považují odborníci doporučení, aby rodiče nechávali miminka „vybrečet“ - tedy aby okamžitě nereagovali na jejich pláč. Pro miminko je ale pláč jediným způsobem komunikace a to, že přestane plakat, může také znamenat rezignaci na sdělování svých pocitů, protože to k ničemu nevedlo. Malé děti potřebují cítit doteky, fyzickou blízkost a něhu od svých pečovatelů. Přiměřené reakce blízkých na potřeby miminka mají pozitivní vliv na rozvoj jeho mozku.
Málo pohybu venku
Nedostatek pohybu venku a volného nestrukturované hry mnoha dětem mladších generací také schází. Kvůli většímu množství aut, ale i větším obavám rodičů dnes děti již málokdy chodí samy s kamarády na hřiště nebo hrát si před domem. Divoká fyzická hra venku jim přitom pomáhá zvládat agresivitu a zlepšuje jejich sociální dovednosti, stejně jako hraní bez daných pravidel a bez dospělých za zády.
Péče jediné osoby
Dnešní společnost je mnohem více individualizovaná, práce se odehrává často u počítače a prarodiče a další příbuzní jsou na druhém konci republiky nebo rovnou na jiném kontinentu. Přesto by rodiče neměli spoléhat na to, že dítěti budou stačit jenom kontakty vrstevníků ze školky. Děti mají rády pocit bezpečí, který jim dodává právě síť blízkých příbuzných, ale třeba i rodinných známých, učitelů nebo trenérů. Větší množství lidí zainteresovaných ve výchově dítěte má podle vědců pozitivní vliv na IQ, empatii i odolnost vznikající osobnosti.
Celé znění článku najdete na: http://ona.idnes.cz/moderni-vychova-neni-prinosem-pro-mozek-dite-plac-kontakt-p37-/deti.aspx?c=A170221_222035_deti_haa