Metoda, která rozhýbe i líné děti v létě

Datum publikace: 08. 08. 2017
Periodikum:
Vitalia.cz
Když chodí děti do školy, mají alespoň základní pohyb v rámci výuky tělesné výchovy, ale co o prázdninách? Neleniví u počítače, telefonu či s partou kamarádů na lavičce v parku? Zkuste je rozhýbat pohybovou pyramidou.

Genetický základ, na který se často vymlouváme, hraje minoritní podíl na tom, jak vypadáme a jak vypadají naši potomci. Více než polovinu toho, zda jsme, nebo nejsme zdraví, jsme schopni sami ovlivnit," říká výživový specialista Petr Havlíček. Řeči typu "my tu tloušťku máme v rodině" jsou často jen výmluvami, které pramení z naší lenosti a nechuti změnit ne zrovna dobře nastavený životní styl. Odnášejí to potom často naše děti, které bez řádné motivace a vzoru v rodině budou snadno pokračovat ve špatně nastavených vzorcích. Dobře je to vidět zejména teď o prázdninách.

Zatímco během školního roku se děti hýbou alespoň během hodin tělesné výchovy, o prázdninách okupují počítače a o nějakém sportu ani nepřemýšlejí. Jak děti ke sportu přivést a proč vlastně, jsme si povídali s Petrem Havlíčkem a Karolínou Hlavatou, odbornými garanty iniciativy Vím, co jím a piju.

Pohyb není jen pro hubnoucí

"Často se setkávám s názorem, že pohyb je potřebný hlavně k tomu, abychom se udrželi štíhlí. Málokdo už ale ví, že slouží také ke správné činnosti kardiovaskulárního systému, k udržování metabolismu, k normalizaci pocení a vylučování toxických látek z těla, k posílení imunitního systému. Při pohybu se nám tvoří množství endorfinů, takže díky němu snáze zrelaxujeme," říká Petr Havlíček.

Pohybem navíc přispíváme ke správnému vývoji a funkci mozku a ostatních tělních orgánů, příznivě ovlivňuje dýchání, udržuje pružné a silné svaly, umožňuje lepší koordinaci pohybů a zvyšuje pevnost kostí a odolnost vůči zátěži. Zcela logicky pak naše tělo udržuje v kondici a bez nadbytečných kilogramů.

Celé znění článku čtěte: https://www.vitalia.cz/clanky/pohybova-pyramida-rozhybe-i-pecivala/

další zprávy z médií

Výskok