Lyžařské kurzy, návštěvy muzeí i nákup knih. Pětina rodin nemá dost peněz na vzdělávání a kroužky dětí

Datum publikace: 14. 02. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Každá pátá rodina v Česku omezila kvůli inflaci výdaje na vzdělávání svých dětí, například jejich kroužky. Mnohem častěji musí šetřit chudší domácnosti, které rostoucí ceny bydlení a potravin zasáhly silněji. Ukázal to průzkum společnosti PAQ Research mezi 500 rodinami s dětmi, který vychází z dat v projektu Život k nezaplacení. Ten vzniká ve spolupráci s Českým rozhlasem.

„Inflace na rodiny dopadá už docela dost. Musely hodně snížit úspory, hlavně ty nízkopříjmové. Snaží se ale nesnižovat výdaje na vzdělávání, k tomu sahají, až když to je nevyhnutelné. Data ukazují, že pětina rodin výdaje na vzdělávání reálně snížila a zhruba třetina o tom přemýšlela,“ říká jeden z autorů studie, která vznikla za podpory Nadace České spořitelny, Václav Korbel z PAQ Research.

Ty nejchudší rodiny dokázaly podle dat ještě na podzim roku 2021 ušetřit průměrně necelé tři tisíce měsíčně.

O rok později jim zbývají průměrně jen dvě stovky. A alarmující je, že přes polovinu z těch nejchudších domácností teď neušetří vůbec nic, anebo dokonce musí do minusu.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/zivot-k-nezaplaceni-pruzkum-rodiny-nemaji-penize-na-krouzky-a-vzdelavani-deti_2302130600_tec

žena počítající peníze