Lidí v ekonomické tísni přibývá, roste i počet osob bez domova, varuje šéf Agentury pro sociální začleňování

Datum publikace: 27. 03. 2023
Periodikum:
novinky.cz
Dopady zdražován energií a vysoké inflace začínají postihovat i nižší střední třídu. Její členové často využili své úspory nebo si vzali půjčku, aby pokryli rostoucí náklady. Na jejich další dorovnání tak už nebudou mít. Je proto potřeba se zaměřit na řešení situací plynoucích ze zadlužování, řekl Právu nový šéf Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Ve vyloučených lokalitách, kterým se občas přezdívá ghetta, podle poslední analýzy z roku 2015 žilo 115 000 lidí. Změnil se ten počet nějak od té doby?

Do čela Agentury jsem nastoupil před pár dny a teprve se podrobněji seznamuji, jakými daty disponuje. Takže následující úvaha je spíše můj kvalifikovaný odhad opřený o předchozí profesní zkušenosti.

Podle mého se situace nezlepšila, pravděpodobně je daleko horší. A to jednak v souvislosti s vysokou inflací, energetickou krizí, jednak s ekonomickými dopady agrese Ruska na Ukrajině. Počet lidí, kteří jsou v extrémním sociálním vyloučením nebo ve vyloučených lokalitách žijí, tak neklesá, ale narůstá. Vedle toho jsou v Česku také tisíce velmi chudých ukrajinských domácností, především žen s dětmi.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-lidi-v-ekonomicke-tisni-pribyva-roste-i-pocet-osob-bez-domova-varuje-sef-agentury-pro-socialni-zaclenovani-40426315?

kalkulačka a peníze