Je to noční děs, nebo náměsíčnost?

Datum publikace: 26. 12. 2016
Periodikum:
Miminko
I děti mívají spánkové poruchy, napříkad náměsíčné stavy nebo noční můry. Snažme se těmto ne vždy příjemným stavům porozumět a dětem pomocí navrátit klidný spánek.

Zajímali jste se někdy o sny vašich dětí nebo jste je pouze odbyli slovy: „To nic, to se ti jen něco zdálo.“ Právě dětské podvědomí dokáže ve snech velmi snadno zveličovat nejrůznější strachy a obavy i špatně pochopenou realitu, neboť dětský svět se v mnohém liší od světa dospělých. Děti jsou citlivé, zranitelné a náchylnější k nejrůznějším vnějším vlivům. Můžeme jim pomoci především tak, že budeme chápat a respektovat jejich pocity.

Noční můra

Každý člověk občas ve svém životě zažil tak zvanou noční můru. Jedná se o děsivé sny s nepříjemným obsahem, které se objevují v REM fázi spánku charakteristické rychlými očními pohyby, aktivní mozkovou činností a ztrátou napětí svalů ovládaných vůlí. Právě v této fázi se nám nejvíce zdají sny a nemůžeme se hýbat. Konkrétně noční můry mohou být plné příšer, pocitů pronásledování, ohrožení na životě nebo ponižování a podobně. Existují však také tak zvané noční děsy, které se právě dosti často objevují u dětí, a to právě naopak v hluboké non REM fázi spánku. Poznáte je podle toho, jak dítě sebou hází, potí se, je rozrušené a křičí. Často má i otevřené oči, ale přitom spí. V těchto případech pomáhá je z tohoto stavu probudit a pokusit se je utišit, což bývá někdy velmi obtížné a i pak může dítě po nějakou dobu zůstat dezorientované. Ideální je, když co nejdříve znovu usne klidným spánkem. Většinou si pak ráno již naštěstí nic nepamatuje.

Spánková paralýza

Dalším krajně nepříjemným stavem je spánková paralýza. Přirovnává se často k posedlosti zlým duchem a bývá doprovázená různými vjemy, například vnímáním změněné reality i nadpřirozených jevů, přičemž z vědeckého pohledu může jít o halucinace, ovšem z toho mystického o skutečné zážitky. I tyto nepříjemné stavy mohou občas zažívat děti. Probouzejí se pak s hrůzou a pláčem nebo vyprávějí, že viděly strašidla, čarodějnice nebo děsivá zvířata. Kromě úzkostí a strachů, které se mohou projevovat v dětských snech, v nich můžeme rozeznávat také touhu po lásce, po objetí rodiče, pocitu bezpečí, po sladkostech nebo třeba po domácím mazlíčkovi. Velmi často se objevují například zvířata. Sny mohou být velice živé a barevné. U některých dětí dochází také k tak zvanému náměsíčnému chování. Nemusí vás děsit, objevuje se právě v dětském období anebo v případech, kdy se již tato porucha spánku vyskytla ve vaší rodině.

Celé znění článku najdete v aktuálním vydání časopisu Miminko.

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem: