Jaké jsou zkušenosti s písmem Comenia script?

Datum publikace: 15. 02. 2017
Periodikum:
jcted.cz
Před několika lety se ve školách objevil Comenia skript, alternativní písmo pro malé školáky. Odborníci se sice stále přou o jeho přednostech či záporech, ale nyní se ukazuje, že nedostatky přičítané tomuto písmu mají hlubší a znepokojující příčiny pocházející hlavně z rodinného prostředí.

V milevském regionu patří mezi průkopníky psaní tímto novým písmem pedagogové na 2. základní škole v Milevsku. Děti, které s písmem Comenia script začínaly, jsou dnes ve čtvrté třídě. Co asi překvapí nejvíc, jejich sešity jsou neobvykle úhledné. I u žáků, kteří nemají zrovna jedničky.

Nenavazující písmo, které připomíná spíš tiskací než psací písmenka, si chválí i učitelka Radka Dostálová: „Začínaly jsme  u dětí, které jsou dnes ve čtvrté třídě. Je to moderní, pro děti jednodušší a dobře si pak pamatují i tiskací písmena. Děti ale samozřejmě učíme číst i kličkové písmo. V řadě rodin se to stalo oblíbenou hrou. Rodiče čtou písmo dětí a děti rukopis rodičů, kteří samozřejmě píší klasickým kličkovým písmem.“

Odpůrci písma mají za to, že děti píšící Comenia scriptem mají problém se spojováním slabik při čtení. Dnešní děti však obecně přicházejí do školy s čím dál tvrdší rukou, protože děti doma málo kreslí, vybarvují nebo jen tak čmárají, což dřív rodiče klidně umožňovali, třeba i doma na zdi. „Je potřebné, aby děti zkoušely kreslit na velké plochy a ruka jim klouzala,“ tvrdí R. Dostálová.

Škola má ve třídách počítačový výukový program pro nácvik písmen nebo číslic Comenia script. Na velké tabuli lze zvolit písmenko, číslici, skládání slov nebo doplňování písmen do zábavné křížovky. Tah ruky dítěte provází po předkresleném obrazu motýl. Jakmile ruka není uvolněná a tah prstem přeruší, motýl uletí a to je chyba. Na třídních schůzkách si to mohli vyzkoušet i rodiče. „Mezi slova se při psaní zase vkládá prst, aby děti vnímaly jednotlivá slova. Děti nemají vůbec žádný problém se čtením slabik. Původně se mi zdálo, že trvá déle psaní diktátů, ale za dva tři roky už děti zvládají stejné tempo jako kličkaři,“ dodává Radka Dostálová. Podle zkušeností je nové písmo snazší i pro dyslektiky a dysgrafiky, chválí si ho angličtináři, děti prý snáz čtou anglická slovíčka. Výhodou je toto písmo i pro leváky, děti mohou dělat tahy opačně a podle své přirozenosti. To u kličkového písma možné není.

Celý článek najdete na: http://www.jcted.cz/milevske-noviny/jake-jsou-zkusenosti-s-pismem-comenia-script/