- Domů
- O čem se mluví
- Jak si poradit se separační úzkostí: Nenechávejte dítě dlouho vyplakat, jen ji zhoršíte
Jak si poradit se separační úzkostí: Nenechávejte dítě dlouho vyplakat, jen ji zhoršíte
Datum publikace: 03. 08. 2017
Periodikum:
Maminka.cz
Dřív ho mohl pochovat takřka každý, nyní se na něj nesmí podívat ani vlastní babička, aby se nerozplakal. Ta s oblibou tvrdí, že je rozmazlený. Chyba lávky! Není, jen ho zastihla separační úzkost.
Malému Adamovi je 11 měsíců a je takřka „tabulkový" kojenec; čiperně leze, chodí okolo nábytku, je zvědavý, zvídavý, žvatlá první slůvka a rozdává úsměvy na všechny strany. Tedy rozdával! Ze dne na den se společenský Adámek změnil v „mamánka", který s rychlostí a hbitostí cirkusového pejska pronásleduje maminku na toaletu, do koupelny, do kuchyně, na balkón... Maminka se mu zkrátka nesmí ztratit z dohledu.
Adámek dokonce nechce pochovat ani od táty, natož od babičky, kterou vídá jednou za týden. Dokonce začal plakat i u pediatra, který ho s oblibou nazýval smějícím se sluníčkem, a na kojeneckém plavání, které do té doby miloval. Také vám Adámek někoho připomíná?
Separační úzkost: U každého je jinak „silná"
Adámek v podobné situaci není sám a není ani rozmazlený, jak se snažila naznačit jeho babička. Adam prochází zcela obvyklým fyziologickým obdobím v sociálním a duševním vývoji dítěte, tzv. separační úzkostí, která bývá u jednotlivých dětí různě silná.
Síla, s jakou se někdy separační úzkost dostaví, mnohdy překvapí i zkušené rodiče. Zatímco například u staršího potomka nebylo toto období takřka patrné, mladší je učebnicovým příkladem.
Celé znění článku čtěte na: https://www.maminka.cz/clanek/jak-si-poradit-se-separacni-uzkosti.