- Domů
- O čem se mluví
- Jak naučit děti číst
Jak naučit děti číst
Datum publikace: 10. 04. 2017
Periodikum:
tyden.cz
Čtou české děti hodně? Nebo málo? Podle žebříčku PISA Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ve čtenářské gramotnosti klesáme už od roku 2000 a loni jsme si opět pohoršili. Můžeme s tím něco udělat? Vždyť knihy jsou nenahraditelným zdrojem zábavy i vzdělání a rozvíjejí slovní zásobu.
Pokles čtenářské gramotnosti českých dětí ve srovnání s jinými zeměmi se nezastavil ani v loňském roce. Podle nejnovějších průzkumů zaostávají za tradičně sečtělými Japonci, ale i za Rusy nebo Poláky. Lépe jsou na tom i studenti z Polska či Ruska (včetně jeho rozvojových oblastí), čím dál víc nám pak utíkají žáci z Japonska, Singapuru nebo Estonska. Přitom právě knihy snad nejvíce rozvíjejí myšlení.
Vědecké výzkumy potvrzují, že čtení má na mládež velmi pozitivní dopady. Podle studie společnosti Scio například ty děti, které čtou pro radost, zvládají mezi deseti až šestnácti lety lépe matematiku, mají větší slovní zásobu a vyjadřovací schopnosti. Vést děti ke čtení je nutné v době do deseti let. Tehdy je žádoucí jim zpřístupnit co nejvíce knih.
Jenže realita tomu neodpovídá. Knihovnický institut Národní knihovny ČR před několika lety v průzkumu zjistil, že třetina dětí čte knihy každý den, rovněž třetina však za měsíc nepřečte ani jedinou. Tyto žáci bývají ve škole slabší. Literatura dětem připadá nudná (uvedlo to 81 procent z nich). A hlavně jim doba nabízí spoustu zajímavějších aktivit, jako jsou televize a počítač. Z výzkumů vyplývá, že lidé, kteří čtou beletrii, jsou empatičtější, jsou v životě spokojenější, úspěšnější a dokážou se lépe postavit k řešení mezilidských problémů. Pokud jste čtenářem knih a jste schopen se začíst a ponořit se do obsahu, prožíváte podle výsledků studií nefalšované štěstí. Je potřeba dodat, že tuto přidanou hodnotu vám nedá žádné jiné médium než právě kniha.
Pro to, aby se kniha stala pro naše potomky celoživotním přítelem a pomocníkem, můžeme udělat mnoho my jako rodiče. Odborníci doporučují, aby se děti s knihou sžívaly od nejútlejšího věku. Důležitá je také čtenářská výchova v základních školách, které si jsou většinou tohoto úkolu dobře vědomy a mají pro malé čtenáře mnoho zajímavých projektů, často ve spolupráci s místními knihovnami.
Celé znění článku najdete na: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/jak-naucit-deti-cist-pomahaji-skolni-ctenarske-dilny_425284.html.