Jak mluvit s dětmi o rasismu a diskriminaci? A co dělat, když se s ní setkají?

Datum publikace: 27. 10. 2017
Periodikum:
Blesk.cz
Všichni se snažíme své děti chránit, co to jde, ale od některých nepříjemných situací je prostě neuchráníme. Stejně se s nimi setkají, nejčastěji ve škole. Zároveň přejímají spoustu názorů od kamarádů nebo z útržků hovorů dospělých. Jak tedy s dětmi mluvit o nepříjemných otázkách? A jak bychom se měli zachovat, když se vaše dítě setká s rasismem, diskriminací či šikanou (a nemusí se týkat jeho samotného)?

"Děti jsou velcí myslitelé. A jejich svět se netýká jen zábavných a bezstarostných témat," říká psycholožka a autorka mnoha publikací Stephanie O'Leary. Podle ní je proto důležité s dětmi o důležitých tématech mluvit. Samozřejmě úměrně jejich věku.

V dnešní době není výjimkou, že do tříd s dětmi chodí spolužáci z jiných kultur. A malé děti často nemusí vědět, jak s dětmi, které se liší barvou pleti, jazykem, zvyklostmi, ale třeba i chováním, jednat. Dále přejímají spoustu názorů, ať už od spolužáků nebo z médií. A z odlišnosti mohou dostat strach. Na nás rodičích je tedy, abychom jim ukázali správnou cestu.

Důležité je jít dětem příkladem. Protože ony jsou jako houby, nasávají vše, co vidí a slyší kolem sebe, především však přejímají vzory jednání, které jim ukazujeme. Takže jak se budeme chovat my, budou se chovat i ony, třeba ke spolužákům a spolužačkám jiné barvy pleti.

"Důležité je reagovat na potřeby dítěte. Je možné, že dítě s odlišností žádný problém nemá. Že ten problém je náš jako rodičů. Jsou třídy, kde je tři až pět cizinců, ale pro děti dnešní generace to už žádný velký problém není. V předškolním věku už vůbec," říká psycholožka Lucie Součková.

Je tedy možné, že vaše dítě se s jinakostí vyrovná a vůbec mu to nebude dělat problém. Ale jsou tam i děti jiných rodičů, kteří přinesou jiný názor z rodiny nebo z médií, a s tím je potřeba se popasovat. "Děti se nejlépe učí příkladem. Samozřejmě když se pohybují v rodině, kde je ta jinakost vnímána jako problém, tak těžko pak lze očekávat velkou míru tolerance," dodává psycholožka.

Podle ní velkou roli hraje dospělý-rodič, ale také pedagog. "Jestliže dá signál, že tohle je něco, co vybočuje a je podivné, tak dítě nebo kolektiv velmi rychle přijme jeho názor," říká Součková. Učitelka by proto měla umět děti zapojit a vše dobře vykomunikovat.

Celé znění článku k přečtení na:

http://www.blesk.cz/clanek/501904/jak-mluvit-s-detmi-o-rasismu-a-diskriminaci-a-co-delat-kdyz-se-s-ni-setkaji

další zprávy z médií