Jak chránit děti před zneužitím? Pomůže pohádka nebo divadelní scénka

Datum publikace: 07. 08. 2014
Periodikum:
idnes.cz
Rodiče nejenom v Praze nedávno vyděsil případ pětileté dívky, kterou zatím neznámý pachatel vylákal z vnitrobloku na odlehlé místo.

Policie varovala rodiče a nabádá je k obezřetnosti a rozhovoru s dětmi o nebezpečí. Jak podobný rozhovor vést, poradí psycholožka a výchovná poradkyně.

„Dokud je nosíme v náručí nebo dokud jsme s nimi v každém okamžiku, není třeba narušovat jejich vnímání tohoto světa jako bezpečného místa,“ myslí si Markéta Klingerová. Rozhovor o možném nebezpečí od cizích lidí musí podle výchovné poradkyně rodiče poprvé zavést, jakmile se může stát, že dítě někam odběhne nebo ho někde ztratíme, například pokud s námi chodí nakupovat nebo jdeme na pláž plnou lidí. Policisté navíc v souvislosti s nedávným případem nabádá rodiče k podobnému rozhovoru (více o případu zde).

Podle psycholožky Lidmily Pekařové poznáme rozumovou vyspělost dítěte k pochopení nebezpečí podle toho, že si začne uvědomovat své já a projevuje je spojeními jako já budu nebo já chci.

Lidé jsou hodní a zlí. Rozeznají je jenom rodiče

„Svým dětem říkám, že jestli jsou lidé hodní nebo zlí, na nich není na pohled vidět, takže musíme být opatrní u každého člověka, kterého neznáme, a raději si s cizími nepovídat, nic si od nich nebrat, ani s nimi nikam nechodit, nepřibližovat se k jejich autu, pokud u toho nejsou rodiče,“ popisuje Klingerová z vlastní zkušenosti.

Celé znění zprávy najdete na http://ona.idnes.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-pedofilech-dzs-/deti.aspx?c=A140806_115229_deti_haa#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box.

> další zprávy z médií

 

Nemocný medvídek