- Domů
- O čem se mluví
- Dvouleté dítě do školky nepatří. Má být doma s mámou, říká pedagog
Dvouleté dítě do školky nepatří. Má být doma s mámou, říká pedagog
Datum publikace: 03. 08. 2017
Periodikum:
ihned.cz
Pedagog Marek Herman protestuje proti nároku na místo ve školce pro dvouleté děti. Podle něj je do tří let pro dítě nejdůležitější péče matky, pokud ho dá do školky dříve, než je zralé, riskuje celoživotní následky.
OECD zase Česku vytýká, že má jednu z nejdelších rodičovských dovolených. Ve vyspělých západních zemích je běžné, že děti chodí do školky či jeslí už ve dvou letech, někde i v roce.
Máma je pro dítě do tří let nenahraditelná, pokud pošle už dvouleté dítě do školky, riskuje, že mu tím způsobí celoživotní újmu, varuje Marek Herman, pedagog, který se zabývá výchovou malých dětí. Protestuje tak proti novému zákonu, podle nějž by od roku 2020 měly mít všechny dvouleté děti nárok na místo v mateřské škole.
"Dítě do tří let vnímá sebe a mámu jako jednu bytost. Vytváří si svoje já přes mámu, když odejde, myslí si, že je s ním něco špatně," vysvětluje Herman. Uznává, že jsou případy, kdy matka do práce musí z existenčních důvodů, a že některé děti mohou i ve dvou letech snášet školku dobře. Ale ve většině případů to tak podle něj není. "Když dáte dítě do školky před třetím rokem, hrozí, že bude mít celoživotní újmu. Pravděpodobnost, že uděláte chybu, je velká. Čím později ho tam dáte, tím menší pravděpodobnost té chyby je," říká pedagog.
Počet dětí mladších tří let, které navštěvují školku či jesle, je v Česku jeden z nejnižších ze zemí OECD. Zatímco v Česku, Mexiku a Slovensku tvoří podíl mladších než tříletých dětí ve školkách kolem deseti procent, v Dánsku je to více než šedesát. S tím souvisí nízká zaměstnanost žen s malými dětmi. Zatímco u těch bezdětných je v Česku skoro nejvyšší z EU, u matek s dětmi do čtyř let prudce klesá.
Celé znění článku čtěte: https://archiv.ihned.cz/c1-65834420-dvoulete-dite-do-skolky-nepatri-ma-byt-doma-s-mamou-rika-pedagog
Související články na portálu Šance Dětem: