Dětem chybí pohyb – především ten přirozený, upozorňuje fyzioterapeutka

Datum publikace: 16. 03. 2023
Periodikum:
regiony24.cz
Převážná většina současných dětí se buď hýbe jen výjimečně, což významně podpořila nedávná koronavirová pandemie, nebo provozuje jednostrannou sportovní činnost. Obojí ve svém důsledku může být pro zdravý tělesný vývoj dětí neoptimální. Obyčejné hraní si na hřišti s vrstevníky, lezení po stromech a běhání okolo domu je naopak téměř vzácností. V důsledku nedostatku pohybu se pak už v dětském věku stále častěji setkáváme s nadváhou, obezitou i další problémy souvisejícími s pohybovým aparátem.

„Děti se dnes děli na dvě skupiny. První, ta menší, sportuje, a to buď profesionálně, v rámci zájmové činnosti, kde pod dohledem trenérů zdokonalují jednu konkrétní činnost, nebo sportují rekreačně s kamarády či rodiči. A druhá, větší skupina, dává přednost počítačům, mobilům, televizi, zkrátka pasivní zábavě. Nedávná pandemie, která s sebou nesla nejen absenci volnočasových aktivit, ale i hodin tělesné výchovy ve školách, celou situaci ještě zhoršila,“ říká Mgr. Eva Kopecká, vedoucí fyzioterapeutka Nemocnice AGEL Nový Jičín, s tím, že pohyb a jeho rozmanitost je pro správný tělesný vývoj stěžejní – a to bez ohledu na věk.

Celý článek najdete zde: https://www.regiony24.cz/73-239403-detem-chybi-pohyb---predevsim-ten-prirozeny--upozornuje-fyzioterapeutka

dívka na hřišti