Chybí péče po mrtvici. Lidé končí na vozíku

Datum publikace: 04. 10. 2016
Periodikum:
Lidové noviny
Před devíti lety slavil David třetí narozeniny. Dva dny nato se topil v zahradním bazénu. Zachránit mu život se podařilo, má ale těžce poškozený mozek. Není sám. Péče o takové pacienty není podle odborníků dostatečná. Přitom mají rehabilitovat i tři hodiny denně…

"Taková věc se stane z minuty na minutu. Lékaři udělají, co mají. Potom vás ale s těžce postiženým dítětem postaví na ulici a řeknou, že učinili vše potřebné a víc už nemohou," řekl Lidovým novinám otec Davida Miloš Svoboda.

Problém je i u dětí s mozkovou obrnou

Osob, kterým odborníci diagnostikují poškozený mozek, jsou v Česku desetitisíce ročně. Jde například o lidi po nehodě, děti s mozkovou obrnou, ale také pacienty po mrtvici. Jenom těch je podle odhadů až 40 tisíc ročně.

Mnoho lékařů a fyzioterapeutů se shoduje, že péče o takové pacienty není v současnosti dostatečná a nepřichází včas. Ve výsledku je tak ohrožena kvalita jejich života, nejsou soběstační nebo zůstanou upoutáni na vozík.

"Rehabilitace by v těchto případech měla být výrazně delší, než standardně bývá," potvrzuje Romana Holáňová, fyzioterapeutka ze Sanatorií Klimkovice u Ostravy. Ideálně by pacienti měli podstupovat intenzivní neurorehabilitaci, během níž se trénuje jejich mozek, a to až tři hodiny denně.

Pojišťovny péči nehradí

Jaká je ale skutečnost? "Dostali jsme denně tři procedury jako bazén, perličku a v rámci toho třikrát týdně individuální cvičení po dvaceti minutách. Během té doby ale musejí klienta svléci, pak zase obléci," popisuje Svoboda. Jde tak podle něho spíše o "lepší wellness".

Intenzivní neurorehabilitace vyjdeměsíčně zhruba na 50 tisíc korun a problém je v tom, že ji pojišťovny neproplácejí. Odvolávají se na ministerstvo zdravotnictví, které má daný sazebník.

Celé znění článku najdete v tištěných Lidových novinách: https://www.lidovky.cz/

další zprávy z médií