Atopický ekzém a jak se s ním vypořádat?

Datum publikace: 01. 09. 2016
Periodikum:
lekarnickekappky.cz
Atopická dermatitida je kožní onemocnění, které se projevuje už od nejmladšího dětského věku. Při správné péči o posiženou pokožku lze jeho nepříjemné projevy značně omezit a někdy se jich dokonce zbavit docela.

Atopická dermatitida (atopický ekzém) je chronické zánětlivé onemocnění, na jehož vzniku se podílí velká řada faktorů. Uvádí se především spolupůsobení faktorů zevních a genetických.  Na vznik ekzému má vliv porucha bariérové funkce kůže (porucha hydratace, porucha obnovení kůže a sklon k zánětům), porucha obranyschopnosti organismu a častější kožní infekce. V jakém poměru se uvedené faktory na vzniku atopické dermatitidy účastní, není jasné, ovšem role epidermální bariéry je nezpochybnitelná. 

Atopická dermatitida postihuje zejména dětský věk, ale nevyhýbá se ani dospělým. Ekzém se projevuje nepříjemnými kožními příznaky a významně ovlivňuje i kvalitu života. Onemocnění je často spojeno s potravinovou alergií, alergickou rýmou a astmatem. Péče o nemocné je kolikrát složitější, než se na první pohled zdá, a zahrnuje i podporu psychického rázu. 

Prvním příznakem onemocnění je svědění (pruritus). Další projevy jsou různé a mění se s věkem pacienta. Podle věku se atopická dermatitida rozlišuje na fázi kojeneckou, dětskou a dospívajících a dospělých.  Kojenecká fáze většinou začíná mezi 2. – 6. měsícem věku dítěte, může se ale projevit i u novorozence. U velmi malých dětí se obtížně určuje hlavní klinický příznak – svědění, protože reflex škrábání se rozvíjí až kolem 3. měsíce věku. Onemocnění je lokalizováno zejména na tvářích, odkud se může šířit na celý obličej, trup a končetiny. Objevují se svědivé pupínky (papulky), občas i puchýřky, dochází k mokvání a povrch se pokrývá stroupky a šupinami. Ve vlasové části hlavy se pak nacházejí mastné šupiny bílé barvy (tzv. crusta lactea). Dítě je neklidné, pláče, pro svědění špatně spí. Průběh onemocnění je nepředvídatelný. Ekzém se může během druhého roku života zcela zhojit, nebo může plynule přejít do další vývojové fáze. 

Zvratovým momentem onemocnění je počátek školního věku, či puberty. Až u 75 % případů dochází ke zmírnění, nebo ke dlouhodobému až celoživotnímu vymizení příznaků a projevů onemocnění (remisi). Fáze dospívajících a dospělých je nejčastěji lokalizována na obličeji, krku, horní části hrudníku, na ramenou, nad velkými klouby končetin a rukou, může být postižena i kštice. Kůže svědí více než u dětské formy, je silně zhrubělá a rozpraskaná. Může se objevit také periorbitální edém (otok v očním okolí. Vyvolávacími faktory v tomto období jsou především stres, psychická zátěž, hormonální změny a kontaktní alergie. 

Celé znění článku najdete na: http://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/atopicky-ekzem-jak-ho-lecit-lecba.html

Dítě a lékařka