Arteterapie je léčba pastelkou, říká výtvarnice, hudebnice, spisovatelka a básnířka Petra Vychytilová

Datum publikace: 11. 09. 2023
Periodikum:
dama-online.cz
Jmenovaná dáma je zkrátka jedním slovem – umělkyně. Použili-li bychom známé klišé – pak tedy osobnost renesančního střihu. Ona sama nemá takováto přirovnání ráda. A to nejenom proto, že skromnost šlechtí člověka, ale že je sama ke svým dílům kritická. Ano, má ráda hudbu, profesionálně píše a kreslí. Ale především má ráda děti. Nejenom ty tři svoje, ale lidská mláďata, jako taková. O jejich starostech a bolestech toho ví víc než mnozí z nás, a také proto působí i jako specialista na práci s dětmi různých věkových skupin, včetně arteterapie.

Tvůrčí záběr Petry Vychytilové (nar. 1974 v Karlových Varech) je, jak jsme již naznačili, široký. O svém vztahu k životu se vyjadřuje nejenom prostřednictvím vážné hudby a hraním na dřevěné dechové nástroje, ale i literární tvorbou, prózou i poezií, především věnovanou dětem. Ráda se ale vyjadřuje i výtvarně, přednost dává kresbě a akvarelu. Nejenom, že si ilustrovala svou první knihu Nastydlá strašidla (vyšlo v Kutné Hoře 2015), ale sběratele uměleckých pohlednic roku 2014 potěšila svým pastelem v číslované edici Výtvarné umění současné. Dnes pracuje na volném pokračování druhého svazku „Strašidel“, rodí se knížka veršů a též připravuje Květomluvu, poetickou prózu nejenom pro zamilované, s vlastními ilustracemi daných kvítků a květů. To vše ve vršovickém bytě nevelkých rozměrů, který se plynule dle potřeby mění z eldoráda tří potomků v ateliér či spisovatelčinu pracovnu. Jistě nemusíme dodávat, že tvůrčí činnosti se může Petra Vychytilová věnovat převážně jen po nocích, až když se z dětské ložnice nese klidné oddechování.

Celý článek najdete zde: https://dama-online.cz/2016/03/24/arteterapie-je-lecba-pastelkou-rika-vytvarnice-hudebnice-spisovatelka-a-basnirka-petra-vychytilova/

malování vodovými barvami