- Domů
- Zdravotní problémy dítěte
- Zdravotní postižení dítěte
- Volný čas dětí se zdravotním postižením
- Volný čas dětí se sluchovým postižením
Volný čas dětí se sluchovým postižením
Autor/ka: Mgr. Alžběta Jantová, Mgr. Pavol Janto
Datum publikace: 13. 04. 2012, Aktualizováno: 22. 09. 2023
U lidí se sluchovým postižením je největším handicapem především složitá komunikace s většinovou společnosti, tedy s lidmi slyšícími.
Komunikační bariéra vedla ke vzniku komunity lidí se sluchovým postižením s vlastním jazykem a kulturou. Řada neslyšících lidí se proto nesnaží integrovat do okolního světa, protože mu nerozumí a cítí se v něm jako cizinec. Můžeme se proto setkat spíše s volnočasovými aktivitami nabízenými v rámci škol a zaměřených organizací.
Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených je organizace, která vznikla za účelem podpory lidí se sluchovým postižením, a proto mimo jiné organizuje řadu akcí. Není zaměřena pouze na děti, ale také na dospělé.
Z hlediska organizací zaměřených na volnočasové aktivity bychom rádi zmínili například I. Pražský sportovní klub neslyšících, o. s. Toto občanské sdružení vzniklo za účelem podpory neslyšících a naplnění jejich volného času především sportovními aktivitami. Nabízí nepřeberné množství sportů.
Zamyslíme-li se nad možnostmi těchto dětí, tak se s několika vyjímkami v zásadě mohou věnovat stejným volnočasovým aktivitám, jako děti bez postižení. Kromě sportu si tak podmanily i divadlo a tanec. Rodiče si mohou vybrat z veliké nabídky volnočasových činností, která začíná již ve škole.
Protože neslyšící lidé tvoří specifickou uzavřenou komunitu, je dítě se sluchovým postižením velmi rychle vtaženo do této komunity a stává se její součástí. Cítí se v ní mezi svými a bezpečně.
Pokud však máme dítě nedoslýchavé nebo s kochleárním implantátem, které je schopné komunikovat s okolím orálně (to je běžně mluvit a poslouchat), je namístě zvážit integraci dítěte a jeho zapojení do běžně dostupných volnočasových aktivit. Pokud nejsou založené na sluchovém vnímání, mělo by dítě tyto aktivity zvládnout.
Čtěte také:
Podpora dětí se sluchovým postižením
Úspěšná komunikace s dítětem
Dávky pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením
Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.
Odebírat newsletter Sledovat na Facebooku
Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.
Pomohly vám informace v tomto článku?