Léčba nádorů u dětí — Dvojí boj nemocné Lenky — Dětský onkolog Jaroslav Štěrba

Autor/ka
Rok vzniku:
2013
Jazyk dokumentu
Čeština
Druh dokumentu:
Videozáznam
Online dostupnost
Ano
Podrobnosti o dokumentu

Léčba zhoubných nádorů v dětských onkologických centrech je v Česku na špičkové úrovni, do života se vrací 83 % pacientů. Co všechno se ale skrývá za tímto číslem?

Když nezabírá standardní léčba, hledají lékaři v dětském onkologickém centru v Brně stále častěji individuální terapii na míru. Využívají molekulární genetiku, a spolupracují s kolegy z USA i Francie. Některé léky ověřují mezi prvními v Evropě, nejnověji cílenou léčbu u nádorů mozku a míchy. Ty postihnou ročně v ČR asi 65 dětí.
Je jí 23 let a vede hned dvě životní bitvy najednou. Lenka Marténková z Dolních Vilémovic trpí vzácnou a těžkou nemocí kůže, a loni u ní lékaři objevili zhoubný nádor. Ozařování bylo vyloučeno, dětští onkologové pro ni ale našli biologickou léčbu. Lenka dál studuje a s pomocí rodiny i okolí zvládá vše, co jen trochu jde.
O životy nemocných dětí bojuje už 25 let. Od zavádění moderních léků a metod ho neodradily ani administrativní bitvy. Pochází z Ostravy, tři roky působil v Kuvajtu, ve FN Brně vede Kliniku dětské onkologie. Je profesorem onkologie a proděkanem LF MU, účastní se výzkumu, publikuje. Je zakladatelem nadace Krtek.

Délka videozáznamu: 00:26:12.

Zdroj dat
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10315080042-tep-24/413231100222002/