Dospívání s handicapem

Autor/ka
Rok vzniku:
2013
Jazyk dokumentu
Čeština
Druh dokumentu:
Videozáznam
Online dostupnost
Ano
Podrobnosti o dokumentu

V dnešním pořadu se zamyslíme nad tím, jak handicap, ať vrozený či získaný, může ovlivnit dospívání. Přiblížíme tři zajímavé životní osudy.

Prvním protagonistou je dnes téměř šestnáctiletý letý chlapec Boris. Od šesti let hrál fotbal, dotáhl to až do druhé nejvyšší žákovské soutěže. Všechno se změnilo v jednom okamžiku - na školní exkurzi na židovském hřbitově jeho spolužák lezl po náhrobku, který se uvolnil a na Borise spadl. Náhrobek vážil přes půl tuny, takže byl zázrak, že to Boris vůbec přežil. Následek - od pasu dolu zůstal ochrnutý. Boris je právě ve fázi dospívání. Jak se mění jeho náhled na zranění, které ho postihlo, jak se vyrovná s tím, co mu osud v dětství připravil za překážku, o tom si budeme povídat nejen s ním, ale i s jeho rodiči a lékaři. Příznivou zprávou je, že začal závodně hrát stolní tenis za Moravia Brno. Takže vlastně opět žije od tréninku k tréninku. Má své cíle, chtěl by, tak jako dříve ve fotbale, dosáhnout i v pingpongu na profesionální úroveň. Zdá se, že je Boris na nejlepší cestě k tomu, dospět v muže, který ve sportu, tak jak to plánoval dřív, něco dokáže.

Ve druhém příběhu vystoupí dva bratři, 17 letý Martin a 23 letý Jan. Oba jsou postiženi diabetem 1. stupně a žijí s inzulínovou pumpou. Zatímco u mladšího Martina se nemoc objevila už v prvním roce života a nic jiného než diety a zdravotní režim nezná, jeho staršího bratra Honzu zasáhl diabetes až ve dvanácti letech. Jak vnímají svůj handicap vzhledem k tomu, kdy je postihl, jaký rozdíl je v tom, žít s cukrovkou odjakživa, a nebo ji získat těsně před dospíváním? Jak zvládli pubertu a omezení, která jim nemoc přináší? Oba bratři se navíc i při tomto handicapu věnovali donedávna intenzivně hokeji. Dnes se snaží vést plnohodnotný život, ale uvědomují si, že v budoucnosti jim nemoc přinese ještě mnohé komplikace.

Třetí zastavení bude u dívky, která je od narození postižená „nemocí motýlích křídel", tedy závažným a nevyléčitelným poškozením kůže. I přes to, že vystudovala střední školu a snaží se maximálně zapojit do společnosti, její handicap je překážkou, kterou ne vždy dokáže zdolat. Jak se dívka vyrovnává zvláště v dospívání s tím, že je její vzhled narušen? Jak se mění sebevědomí a sebepřijetí lidí s touto nemocí, o tom si budeme povídat i s organizací DEBRA, která se snaží takto handicapovaným pomáhat.

Délka videozáznamu: 00:26:09.

Zdroj dat
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096060107-klic/213562221700015/