- Domů
- O čem se mluví
- Ženy na mateřské jsou vytíženější než pracující muži, tvrdí lektorka
Ženy na mateřské jsou vytíženější než pracující muži, tvrdí lektorka
Datum publikace: 17. 08. 2017
Periodikum:
zena.cz
Proč byste mohly začít podnikat při mateřské? Co od vás bude takový rozjezd byznysu vyžadovat? Co bude vyžadovat od vašeho okolí? Ptala jsem se lektorky pro podporu podnikání žen a maminek Dominiky Špačkové.
Když jsem začala dělat Maminkatelky, tak jsem měla spoustu představ o tom, jak by věci měly fungovat. To se ale změnilo, když jsem zjistila, jak to opravdu může fungovat v reálu. Došlo mi, že devadesát devět procent věcí, které jsem do té doby jako podnikatelka znala, nemůžu aplikovat na mateřské. Nejdřív jsem začínala přednáškovou činností, potom jsem měla celodenní kurzy. Na ty ale chodilo málo lidí, tak jsem zjistila, že matky chodí maximálně na tříhodinové kurzy. Mezitím jsem si začala zjišťovat, jak se dělají on-line kurzy. Pak se přidalo poradenství, které jsem nemohla dělat systematicky, protože jsem sama měla špatné hlídání. A teprve tehdy, když Anička začala chodit do školky, tak jsem se začala systematicky věnovat dlouhodobé podpoře podnikatelek a dlouhodobému koučování.
Zásadní rozdíl mezi matkami a ostatní populací je právě v rozdělení času, v tom, jak moc může matka svůj vlastní čas ovlivňovat. A žena na mateřské s dětmi do tří až pěti let není vládkyní svého času. Jejímu času vládne zdraví dítěte. Málokterá matka dá nemocné dítě chůvě a jde pracovat. Samozřejmě, když to udělá samoživitelka, je to naprosto pochopitelné, ale kdyby si i ona mohla vybrat, tak si zvolí to, že se o své nemocné dítě postará.
V podstatě si myslím, že devadesát devět procent mužů, kteří rozjíždějí podnikání při dětech a jsou tedy na rodičovské, má většinou vedle sebe ženu, která je schopna rodinu poměrně dobře uživit. A protože je to zároveň matka, tak jí nevadí se o dítě také postarat. Když je situace opačná: máte maminku, která začíná podnikat, a její manžel je manažer, jde to hůř. Muž-manažer nemá takovou chuť se o domácnost nebo o děti starat. Existují výjimky, ale přístup k práci za peníze a práci zdarma v domácnosti je mezi muži a ženami jiný. Muži se práci zdarma více vyhýbají. Žena podle statistik dělá osmdesát procent činností v domácnosti. Tím nechci pošpinit muže, kteří se rovnostářsky starají o své děti. Ale to, co vidím u většiny klientek, je velká nevyrovnanost v péči o děti, domácnost a přijetí zodpovědnosti za tyto oblasti ze strany mužů.
Celé znění článku najdete na: