Z distanční výuky vypadly tisíce dětí, některé rodiny si udělaly prázdniny

Datum publikace: 11. 03. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Při distančním vyučování velké množství dětí zcela vypadlo ze vzdělávacího systému. Část kvůli tomu, že nemají doma počítač a internetové připojení, daleko větší množství ale kvůli tomu, že ony nebo jejich rodiče školu ignorují. V Moravskoslezském kraji se tato situace týká tisíců dětí.

Distanční výuka ve své nejběžnější podobě počítá s tím, že žáci mají doma k dispozici počítač a internetové připojení, aby se mohli účastnit online hodin a plnit zaslané úkoly. Pro děti z chudých rodin jsou to ale nesplnitelné podmínky.

„Velké množství dětí se tak v současné době neučí vůbec nic. Je to proto, že doma nemají počítač, tablet ani internetové připojení. Pokud si ze školy donesou vytištěné úkoly, nemá jim doma kdo pomoci s vysvětlením učiva, protože jejich rodiče to se svou úrovní vzdělání nezvládají. Přitom pomoc s učivem ze strany rodičů potřebují i děti z běžných rodin,“ líčí situaci Dominika Najvert z ostravského sdružení Spolu pro rodinu, jež se zabývá prací s rodinami, které čelí nepříznivé sociální situaci.

Může růst dětská kriminalita

Děti se tak nejenže neučí nové věci, ale zároveň se výrazně ztenčují jejich znalosti a dovednosti. „Za ten rok, co se neučí, zapomněly i vědomosti, které se naučily dříve. Propadly se tak zpátky o jeden ročník. Kromě toho ztrácejí i veškeré návyky a pevný režim. U starších ročníků je to pak už spojené s kriminalitou. Protože nemají co dělat, shlukují se do part a vymýšlejí blbosti,“ říká Dominika Najvert.

Další problém je v tom, že děti teď ztratily i své běžné sociální kontakty. „Nejhorší je to u rodin, kde dochází k týrání dětí nebo jejich zanedbávání. Nemají teď možnost se někomu svěřit nebo svou situaci řešit,“ popisuje Najvert.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/vzdelavani-distancni-vyuka-koronavirus-pandemie-skolstvi.A210310_598370_ostrava-zpravy_jog

distanční výuka