Vše o neprůchodnosti slzných kanálků

Datum publikace: 27. 06. 2016
Periodikum:
maminka.cz
Asi pětinu novorozenců po celé Evropě trápí neprůchodnost slzných cest. Počáteční příznaky připomínají zánět spojivek, proto je důležitá včasná diagnostika a volba správné terapie.

Podrážděné oko, neustálé slzení, nažloutlé ospalky, řasy slepené hnisem – to vše mohou být příznaky neprůchodných slzných kanálků. Tříměsíční Nela je zdravé, spokojené a plně kojené miminko. Jediné, co Nelu i její rodiče snad od narození trápilo, byl podivný zánět spojivek.

Po čase se ukázalo, že nejde o banální zánět spojivek, ale o neprůchodnost slzných cest. Lékař se rozhodl pro neinvazivní léčbu. Naordinoval holčičce lokální antibiotika, desinfekční roztok a každodenní masáž neprůchodného kanálku. Masáž prováděla maminka několikrát za den. Léčba zabrala a nebylo nutné provádět tzv. sondáž.

Důvod, proč se neprůchodnost slzných cest objevuje u novorozenců tak často je zcela fyziologický; vývoj slzovodu totiž nemusí být po narození miminka zcela dokončen. Odborníci však uvádějí, že až u 90 % takto postižených dojde do 3 měsíců věku ke spontánnímu zprůchodnění. Odpovídající lékařská péče je však v době akutních problémů nezbytná! 

Konzervativní léčba neprůchodnost slzných cest se provádí u dětí do cca dvou měsíců věku. Konzervativní léčba spočívá v provádění masáží slzného vaku 5x denně s aplikací desinfekčních či antibiotických kapiček a čištěním nosní dutiny.

Pokud nedojde ke zlepšení, je nutné provést průplach postiženého slzného kanálku nebo dokonce. Ve výjimečných případech, kdy nepomáhá konzervativní léčba ani průplachy a sondáž, se obvykle přistupuje k dočasné intubaci slzných cest tenkou silikonovou trubičkou, která zajistí průchodnost a zabrání opětovnému uzavření. 

Celé znění článku najdete na: https://www.maminka.cz/clanek/vse-o-nepruchodnosti-slznych-kanalku.