V Sýrii byla znovu potvrzena obrna. Děti v Česku jsou proti ní pravidelně očkovány

Datum publikace: 16. 06. 2017
Periodikum:
zdravotnickytydenik.cz
Dětská obrna měla být v celosvětovém měřítku vymýcena v roce 2000. Ale kvůli válečnému konfliktu v Sýrii se to nepodařilo. Měli bychom si uvědomit, že zavlečením této choroby mezi již proočkovanou populaci může být ohrožena i naše země.

Pro Česko je infekční dětská obrna v tuto chvíli naštěstí jen kapitolou v historii medicíny. Není to ale samozřejmost. Tuto infekční chorobu se zatím stále nepodařilo zcela vymýtit, i když cílem Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo dosáhnout tohoto stavu už v roce 2000. Dětská obrna se ale stále endemicky vyskytuje v zemích, kde panuje neklidní politická situace a tamní zdravotnictví je v troskách. Platí to mimo jiné o Sýrii, Pákistánu nebo Afghánistánu. Proto existuje riziko, že bude znovu zavlečena i do zemí, kde se jí v minulosti podařilo úspěšně eradikovat. Takovou zemí může být i Česko, a to i přesto, že Československo bylo vůbec prvním státem na světě, který mohl v roce 1960 prohlásit, že se na jeho území dětská obrna nevyskytuje. Jen pro srovnání, Evropa jako kontinent byla prohlášena za oblast bez polia až v roce 2002. Od roku 1988, kdy byl vyhlášen celosvětový eradikační program dětské obrny, celosvětově poklesl počet případů infekce o 99 %.

V Česku se obdobně jako v jiných evropských státech očkují děti plošně proti dětské obrně. Důvod je zřejmý, dokud se obrna vyskytuje, byť v poměrně vzdálených zemích světa, je zde riziko, že může být importována a znovu se rozšířit. „Představa, že zavlečení infekce dětské obrny do České republiky nehrozí, je velmi naivní. Žijeme v otevřeném a globalizovaném světě, což s sebou nese i riziko šíření infekčních chorob, které se u nás už nevyskytují," říká Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce v Praze. Nejvíce by v takovém případě byly ohroženy nejmenší děti, které očkovány být vzhledem k svému věku nebo zdravotnímu stavu nemohou být. Další rizikovou skupinou by byly děti, které nejsou očkovány kvůli rozhodnutí svých rodičů. Onemocnět by mohli i dospělí, u nichž efekt očkování zhruba po třiceti až čtyřiceti letech slábne. „Každá země evropského regionu je v riziku, že zde dojde k importu nákazy divokými kmeny polio virů a/nebo poliomyelitidy, dokud nebude dosaženo cíle celosvětové eradikace tohoto onemocnění,“ shrnuje Národní plán akční pro zachování statusu "polio-free" země, který Česko přijalo jako jedna z členských zemí WHO. Součástí tohoto plánu je mimo jiné udržení proočkovanosti populace proti dětské obrně nad 95 %.

Znění celého článku naleznete na: https://www.zdravotnickydenik.cz/2017/06/syrii-byla-potvrzena-obrna-deti-cesku-jsou-ni-pravidelne-ockovany/