V ČR by mohlo o polovinu ubýt smrtelných úrazů dětí

Datum publikace: 02. 07. 2012
Periodikum:
České noviny
Počet dětí a dospívajících, kteří zahynou na následky úrazu, by v Česku mohl klesnout až na polovinu, kdyby se ČR podařilo dosáhnout úrovně bezpečnosti, jakou má Nizozemsko.

To je z hlediska úrazovosti této skupiny nejbezpečnější zemí Evropy. Pokud by Česko přijalo všechna opatření doporučená odborníky, mohlo by to zachránit 91 dětských životů, řekla dnes ČTK Veronika Benešová z Národního centra prevence dětských úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti.

V roce 2009 zemřelo v ČR na následky úrazu 198 dětí a dospívajících. Pokud by ČR přijala všechna doporučená opatření, mohl by se jejich počet snížit o 46 procent, uvedla Benešová.

Národní centrum prevence dětských úrazů zastupuje ČR v evropské alianci bezpečnosti dětí (ECSA), která porovnala v 31 zemích uplatnění zhruba stovky zásad prevence úrazů. Podle výsledků se ČR řadí s Finskem, Maďarskem, Skotskem a Španělskem ke státům, kde nastalo největší zlepšení. Česko podle ECSA "odvedlo slušný výkon" při řešení otázek bezpečnosti dětí a adolescentů v dopravě, nyní by se mělo zaměřit na vyšší bezpečnost dětí doma, na prevenci pádů, popálenin a opařenin, omezit riziko jejich tonutí a otrav.

Opaření by se dalo zabránit třeba přednastavením maximální teploty vody ve vodovodu na 50 stupňů Celsia, popálení zase zavedením dětských pojistek u zapalovačů a používáním samozhášecích látek pro dětská pyžama. K prevenci pádů by přispěl zákaz prodeje dětských chodítek.

Z porovnání 31 zemí vyšlo, že jen 13 z nich má zákon nařizující cyklistické přilby pro děti. V ČR je podle zákona povinná pro cyklisty do 18 let, problém podle Benešové je v tom, že jen na komunikacích. Ve většině zemí včetně ČR navíc není nařízení, aby děti do čtyř let seděly na autosedačce zády ke směru jízdy. Ve Švédsku je toto umístění sedačky běžné a úmrtí dětského spolujezdce v tomto věku je tam téměř nulové.

Celé znění zprávy již bohužel není dostupné. 

> další zprávy z médií