Úřady práce schválily zatím 3700 žádostí o náhradní výživné, vydaly 9,6 milionu

Datum publikace: 24. 10. 2021
Periodikum:
barrandov.tv
Úřady práce schválily za první tři měsíce 3679 žádostí o náhradní výživné od státu za neplatiče. Vyplatily na něm za tu dobu 9,6 milionu korun. Celkem od začátku července do konce září dostaly 4553 žádostí o tuto novou dávku. Řekla to mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Náhradní výživné se v Česku zavedlo od července. Z údajů úřadu vyplývá, že dávku v prvním čtvrtroce dostalo pět tisícovek dětí.

"V drtivé většině případů - v 86,1 procenta - je zástupcem dítěte žena, ve 13,9 procenta pak muž. Ve více než 85 procentech případů úřad práce už dávku přiznal. V průměru obdrželi žadatelé v rámci celého čtvrtletí 1919 korun (na dávku měsíčně)," upřesnila mluvčí.

Úřad práce může vyplácet dětem neplatičů od letošního července nehrazené stanovené výživné či doplácet dlužnou částku, a to nejvýš do 3000 korun měsíčně. Tuto novou sociální dávku může poskytovat až dva roky. Podmínkou je, že rodič peníze po dlužníkovi vymáhá v exekuci či u soudu. Po skončení poskytování podpory vymáhání převezme úřad. Podle podkladů k zákonu o náhradním výživném se počítá s tím, že se státu podaří získat zpět zhruba desetinu výdajů.

Celý článek najdete zde: https://www.barrandov.tv/rubriky/zpravy/domaci/urady-prace-schvalily-zatim-3700-zadosti-o-nahradni-vyzivne-vydaly-9-6-milionu_18228.html

Související články:
peníze